A Barcode Galapagos Project keretében 74 helyi lakost képeztek ki arra, hogy az Ecuadorhoz tartozó csendes-óceáni szigetcsoportnál a talajból és a vízből mintákat gyűjtsenek. Az anyagokon később részletes elemzést, DNS-szekvenálást is végeztek, amelyet a szigeten lévő laboratóriumok tudósai vezényeltek.
A DNS-molekula bázissorrendjének meghatározásával eddig már 10 659 fajt azonosítottak. Ezek közé emlősök, halak, kígyók, növények, gombák, planktonok és baktériumok tartoznak. Számos élőlény őshonos, de vannak közöttük betelepítettek is.
Diego Ortis, a projekt vezetője elmondta, hogy úgymond genetikai katalógust készítenek. Fel akarják ugyanis térképezni a galápagosi fajok genetikai ismertető jegyeit, valamint szeretnének meghatározni minden egyes eltérést, amely az adott földrajzi térségben jellemző. A programban az ecuadori San Francisco Egyetem mellett részt vesznek az angliai Exeteri Egyetem, az amerikai Észak-karolinai Egyetem és a Galápagosi Tudományos Központ tudósai.
Az Ecuadortól ezer kilométerre található szigetcsoportnak egyedülálló az élővilága, mivel sehol máshol nem látható fajok is élnek rajta.
A 13 nagyobb és hat kisebb szigetből, 42 szigetecskéből és csaknem kétszáz sziklából álló szigetcsoport 1978 óta szerepel az UNESCO világörökségi listáján. Négy nagyobb szigetét összesen harmincezer ember lakja.
Az eredeti cikk ITT érhető el.
Borítókép: unsplash