Az Atlanti-óceán partjától alig 250 méterre található Contrebandiers-barlangból előkerült leleteket 2011-ben fedezték fel. A kutatók eredeti célja az volt, hogy az állati csontok segítségével rekonstruálják őseink étrendjét. A mintegy 12 ezer csont között azonban 62 formája arra utalt, hogy eszközként használták őket. Hosszas elemzés után a szakemberek arra a következtetésre jutottak, hogy azokkal nem húst dolgozták fel a barlanglakók, hanem az állatok megnyúzására, majd szőrmekészítésre szolgáltak. A legrégebbi szerszámok 120 ezer, a legfiatalabbak kilencvenezer évvel ezelőtt készülhettek. A kutatók a 62 csontszerszám mellett három húsevő faj – a róka, a sakál és a vadmacska – csontmaradványain ugyanis olyan vágásokra figyeltek fel, amelyek nem a hús lefejtésére, inkább a nyúzásra utalnak. Mintha a szőrme fontosabb lett volna, mint a kis testű állatok húsa. Az antilop- és a vadmarha-csontmaradványok ellenben azt sugallták, hogy ezeknek az állatoknak nemcsak a húsát ették meg, hanem a bőrüket ruhaalapanyagként is használhatták. (A szőrméből, a bőrből és más szerves anyagból készült ruhák gyorsan elbomlanak, ezért őskori ruházatot nem találtak a barlangban.)
A Homo sapiens több mint háromszázezer évvel ezelőtt jelent meg Afrikában, később világszerte elterjedt.
– Feltételezzük, hogy a ruházkodás megjelenésének meghatározó szerepe volt a hidegebb élőhelyekre történő terjeszkedésének – idézte a Reuters.com Emily Hallett evolúciós régészt, a németországi Max Planck Embertörténeti Tudományos Intézet munkatársát, az iScience folyóiratban megjelent tanulmány vezető szerzőjét.
– A ruházat egyedülálló emberi innováció – tette hozzá Eleanor Scerri, az intézet evolúciós régésze. Úgy véli, hogy a ruhák már akkor két célt szolgáltak. Melegen tartották a viselőjét és egyúttal védték a bőrét a sérülésektől. A másik cél szimbolikus jelentőségű: már akkor kifejezhette azt, hogy a megannyi csoport közül az adott személy melyikhez tartozott.