Az omikron variánst a Dél-afrikai Köztársaságban mutatták ki, de közel sem biztos, hogy onnan terjedt el. (Ebben az államban fejlett az egészségügy, ami nem mondható el a környező országokról.) Ez a változat az elmúlt napokban egyre-másra bukkant fel a világ különböző pontjain: Izraelben, az Egyesült Királyságban, Horvátországban, Hongkongban és Ausztráliában. Az Egyesült Királyságban és Európában olyan omikron-esetekről számoltak be, amelyek nem kapcsolódnak dél-afrikai utazásokhoz, ami arra utal, hogy a variáns körülbelül egy hónapja terjedhet emberről emberre. – Az omikron megjelenése újabb figyelmeztetés, hogy bár sokan azt gondolhatták, végeztünk a Covid–19-cel, ez nem így van – mondta Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója november végén.
Egyes adatok arra utalnak, hogy az omikron variáns esetében magasabb az újrafertőződés veszélye, azaz nagyobb valószínűséggel kaphatják el olyanok, akik korábban már átestek koronavírus-fertőzésen, ezáltal szervezetükben kialakult természetes védettség.
Az új változattal kapcsolatos legtöbb információ azonban most még spekuláció, s nem tudományos tény.
Egyelőre nem tudjuk, hogy súlyosabb betegséget okoz-e vagy a tünetek enyhébbek. Nem tudjuk, hogy a jelenlegi vakcinák mennyire hatékonyak ellene. Nem tudjuk azt sem, hogy az omikron átveszi-e a delta variáns szerepét, s globálisan a domináns változat lesz-e. Hetekig nem kapunk választ valamennyi kérdésre, de egy dolog változatlan: az új variánsok terjedésének megfékezésére vannak eszközeink. A maszkok, a szociális távolságtartás, a szellőztetés, a tesztelés és a vakcinák. Ezek az intézkedések továbbra is működnek, függetlenül attól, hogy a vírus hogyan fejlődik. – Nehezen tudom elképzelni, hogy ez a vírus átvegye az uralmat, mert olyan sok mutációja van a tüskefehérje kritikus területein – idézte a Sciencenews.com Yiska Weisblum virológust, a New York-i Rockefeller Egyetem munkatársát.