A dél-kínai Kancsou késő-krétakori kőzetébe ágyazva talált „Jingljang bébi" – ahogy felfedezői elnevezték – egy fogatlan theropoda dinoszaurusz, más néven oviraptoszaurusz kikelés előtt álló kicsinye.A paleontológusok kevés ennyire jól megőrzött dinoszauruszembrióra bukkantak korábban. Ebből a fosszíliából tökéletesen kivehető az embrió tojásbéli elhelyezkedése, amely arra utal, hogy a dinoszauruszok ezen csoportja a kikelés előtt a mai madarakhoz hasonló testtartást vett fel a tojásban.
Jingljang bébi pozitúrája ugyanis egyedülálló az eddig ismert dinóembriók között, amennyiben a fejét a teste alá húzva, lábait a test két oldalán tartja, hátának görbülete pedig a tojás tompa végébe illeszkedik – írja az Origó.
Ez az embrionális testtartás mindeddig ismeretlen volt a dinoszauroszok körében, nagyon is ismerős viszont a ma élő madaraktól.
A mai madaraknál ez a testhelyzet egy speciális embriómozgáshoz, a gyürkőzéshez (az angol terminológiában: tucking) kapcsolódik. A gyürkőzés a madárembriókban a központi idegrendszer irányítása alatt áll, és kulcsfontosságú a kikelés sikeréhez.
Ez a tojásban fekvő dinoszauruszbébi az egyik legszebb fosszília, amit valaha láttam
– vallja Steve Brusatte, az Edinburgh-i Egyetem professzora és a kutatócsoport tagja.
A teljes cikk ITT olvasható.
Borítókép: Egy körülbelül 65 millió éves, eredeti Hadrosauridae dinoszaurusz tojást mutat egy munkatárs az Évmilliók urai – Élethű dinók Amerikából címmel nyíló kiállításon a szegedi Móra Ferenc Múzeumban 2018. július 10-én (Fotó: MTI/Rosta Tibor)