A többnyire európai múzeumokban található benini bronztárgyakat a gyarmatosítás idején rabolták el a mai Benin és Nigéria területén található egykori Dahomey királyságból a 19. század végén. A több száz éves műkincsek fontos helyet töltenek be Afrika kulturális örökségében.
Barbara Plankensteiner, Európa egyik legnagyobb néprajzi múzeuma, a Rothenbaum Múzeum igazgatója, az online archívum projektjének vezetője elmondta, hogy a bronzszobrok dokumentálásához világszerte 110 múzeumtól érkeztek be az adatok.
Hosszú évek óta akartuk megteremteni a lehetőséget, hogy megmutassuk a világszerte szétszórt benini kollekciót egyetlen digitális gyűjteményben. Az online archívum a Benin művészetéről, kultúrtörténetéről folyó kutatás és tudás egyik fő forrása lesz
- hangsúlyozta Plankensteiner.
Októberben az Aberdeeni Egyetem és a Cambridge-i Egyetem Jesus College intézménye két benini bronzszobrot adott vissza Nigériának. Ezzel a lépéssel a londoni British Museumra is nyomás nehezedett, amely a messze legnagyobb és legjelentősebb gyűjteménnyel rendelkezik a benini bronzkincsből, de mindeddig nem tervezte a műkincsek visszaadását.
Nigéria azt tervezi, hogy az országba visszakerülő műkincsek számára új, nemzetközi színvonalú múzeumokat épít Benin Cityben, Edo szövetségi állam fővárosában.
Németország április végén jelentette be, hogy a német múzeumok 2022-ben elkezdik visszaszolgáltatni Nigériának a 19. században az afrikai állam területéről elvitt műkincseket, amelyekből több száz darabot német múzeumok őriznek.
Franciaország novemberben szolgáltatott vissza 26 műkincset Nigériának, amelyeket francia gyarmatosítók vittek magukkal az országból a 19. század végén.
Legutóbb, november végén pedig a New York-i Metropolitan Múzeum (Met) közölte, hogy 14. és 16. századi műkincseket ad vissza Nigériának.
Borítókép: illusztráció (Fotó: Pixabay)