Földváryné Kiss Réka szerint a legújabb kutatásokat tartalmazó kötet a bíboros elleni kirakatpert dolgozza fel és az események hetvenedik évfordulóján megrendezett parlamenti konferencián elhangzott előadásokat tartalmazza.
Mindszenty József történetét közép-európai kontextusba helyezi.
Földváryné Kiss Réka szerint erőteljesek a közép-európai párhuzamosságok. A taktika és az egyházpolitikai helyzet országonként és felekezetenként különbözött ugyan, de
a kommunista pártoknak mégis mindenütt ugyanaz volt a célja: kiszorítani az egyházat és a vallásos világképet a mindennapok világából. A kötet mindezt a folyamatot magyar szempontból mutatja be.
A Nemzeti Emlékezet Bizottságának elnöke elmondta: a jelentős nemzetközi visszhangot kiváltó pert az addigra már leeresztett vasfüggöny mindkét oldalán figyelemmel követték. A kommunisták ezért kiváló alkalmat láttak arra, hogy a klerikális reakcióról a világ elé tárják a maguk mesternarratíváját.
Nemcsak az egyházat akarták besározni, de azok képviselőit is. A Nyugat ekkor szembesült azzal, hogy a kommunista egyházüldözés minden eszközt képes bevetni.
Molnár Antal hangsúlyozta: Mindszenty bíborost nemcsak a kommunisták, de a nyilasok is üldözték, lévén hogy határozottan és kompromisszum nélkül utasította el a diktatúrákat, s az egyházellenes erőket. A kötet egyik legfontosabb tanulságának nevezte, hogy noha a közép-európai főpásztorok különböző habitusúak voltak, mégis valamennyiüknek azonos lett a sorsa.
A teljes cikk és az M1 műsorának a témával foglalkozó részlete ITT érhető el.