Az 1956-os magyarországi események jó indokot szolgáltattak a román kommunista államhatalomnak az ország nemzetiségeivel, így a magyarsággal való leszámolás felgyorsításához, […] a régebben elkezdett eljárások folytatásához, vagy újak elindításához. A Magyar Autonóm Tartományból ismerünk adatokat, 1956 és 1965 között 826 személyt ítéltek el politikai okok miatt. A célpontok között nagy számban szerepeltek a református egyház, azaz a magyar egyház lelkészei. Egy ilyen leszámolás volt az ún. érmihályfalvi csoport pere,[1] amelynek elsőrendű vádlottja a trianoni határ mellet fekvő romániai város református lelkésze volt.
Sass Kálmán élete, munkássága
Sass Kálmán 118 évvel ezelőtt, 1904. április 17-én született az érmelléki Gálospetriben. Édesapja Sass Károly kisbirtokos volt, aki 1915-ben a Nagy Háborúban Doberdónál hősi halált halt. Az árván maradt fiút édesanyja egyedül nevelte, a hat elemi iskolát szülőfalujában végezte el, majd a máramarosszigeti királyi katolikus főgimnáziumba járt. 1924-ben, az akkor már Romániához tartozó Nagykároly kegyes tanítórendi főgimnáziumában érettségizett. Lelkészi diplomáját a Kolozsvári Teológiai Intézetben szerezte meg 1928-ban. Pályáját segédlelkészként Domahidán kezdte el, mint segédlelkész.
1929-től 1931-ig Bázelben és Stuttgartban folytatta tanulmányait. A svájci városban történt, hogy egy csónakból tóba esett hölgyet kimentett, aki Welti Henrich kereskedő, tiszteletbeli konzul felesége volt. Az asszony fiává fogadta a fiatal lekészt, kapcsolatuk megmaradt, 1953-ig leveleztek egymással.Sass Kálmánt hazajövetele után Sulyok István, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke vette maga mellé, nagyváradi segédlelkész lett.1933-ban a mezőtelegdi egyházközség lelkészének választották meg. A templom renoválásához gyűjtést szervezett, majd elvégezték a felújítást. Megírta Mezőtelegd történetét, amit kötetben ki is adott. 1936 szeptemberében kommunista tevékenységgel vádolták meg. Letartóztatták, papi állásából felfüggesztették. A bíróság végül felmentette a vád alól. Az esethez kapcsolódóan tanulmányt írt Lelkipásztori munka az egyházellenes munkásság között címmel.
Ugyanebben az időben megválasztották az érmihályfalvi gyülekezet lelkészének. Itt is folytatta egyházépítő tevékenységét.
1939 októberében az ország nyugati részében több mint 100 személyt tartóztattak le azzal a váddal, hogy a revizionista, nacionalista Erdélyi Magyar Önvédelmi Szervezet tagjai voltak. Kolozsvárra vitték őket, majd december 21-én Sass Kálmánt harminc lelkésztársával együtt Pocsajnál áttették a határon, Magyarországra. Ilyen szervezet létezett, önvédelemre és csakis önvédelemre készülve, a határsávba betelepült, és felfegyverzett román lakosság miatt.Magyarországi tartózkodása alatt Szegény Erdélyország címmel megírta a partiumi magyarság kisebbségi sorsának történetét. Közben Budapesten a Népies Irodalmi Társaság Erdéllyel foglalkozó statisztikai részlegében dolgozott.Észak-Erdély visszatérése után hazament. 1941-ben kitataroztatta a templomot, új egyházi épületeket emelt. 1942-ben polgári iskolát és kollégiumot létesített, amely később 8 osztályos gimnáziummá fejlődött. Az ONCSA városi, az EMKE és az Erdélyi Párt járási elnöki tisztét töltötte be.
1944 szeptemberében a Vörös Hadseregben harcoló Maléter Pál egyik partizánosztagát tévedésből Érmihályfalva közelében dobták le a szovjetek. Egy kivételével mind meghaltak a földet érés után. Sass Kálmán tisztességgel eltemette őket, az anyakönyvbe feljegyezve személyi adataikat. Ezért Malétertől később köszönőlevelet kapott.
1946-ban a Magyar Népi Szövetség megyei képviselőjelöltje volt. 1947-ben fél évre Szamosújvárra internálták. Formális oka a Magyar Ellenállási Mozgalomban való részvétele volt, a valódi pedig izgatás a kormányzat (a kommunisták) ellen. 1957. február 18-án őrizetbe vették.