A Magyar Máltai Szeretetszolgálat, a Hátrányos Helyzetű Falvak és Községek Fejlődéséért Egyesület és az MTK Budapest közös, az egész országot lefedő programsorozata a legszegényebb településeken élők gyerekeknek kínál programot, kihívást és új, korábban még nem tapasztalt élményt.
A Felzárkózó települések programban szereplő falvakat felölelő regionális selejtezők az év során három helyszínen – Kozármisleny, debreceni Nagyerdei Stadion, MTK Budapest – zajlottak. Ezeken a tornákon 44 falu csapata, összesen több mint félezer gyerek lépett pályára, a felcsúti döntőbe végül 18 csapat kvalifikálta magát.
Talán ilyen jól még sosem jött az óra-visszaállítás, az Arany Kupa döntőjére igyekvő csapatok ugyanis már kora hajnalban útra keltek, hiszen érkezett csapat Nógrádból, Borsodból, Nyírségből, Dél-Dunántúlról, Zalából és Zemplénből is – és nekik a reggeli plusz egy óra most igazán jól jött.
Nyugodtan aludni persze nem biztos, hogy tudtak a játékosok, hiszen hetek-hónapok óta készültek erre a napra, az Arany Kupa döntőjére. A leszakadó településeken a sport nem csupán hobbi, a labdarúgás valójában esély egy teljesebb életre, hiszen, aki megtanul csapatban gondolkodni, szabályok szerint játszani, felelősséget vállalni, az otthon, az iskolában és a későbbi életében is tudja ezeket a tapasztalatokat hasznosítani.
A sport ezenkívül „kinyitja a világot”, a közösen átélt élmények új távlatokat, élményeket adnak a gyerekeknek. A felzárkózó településeken élő fiatalok vágyai mások, mint szerencsésebb körülmények között felnövő kortársaiké: egy saját cipő, amit meccs után nem kell visszaadni; találkozni más csapatokkal; eljutni a szomszéd városba csapatbusszal; megnézni egy igazi, lelátós stadiont – és mindez most megvalósult. Sőt nemcsak megnézhették, hanem játszhattak is benne.
A világ legszebb stadionjai közé választott felcsúti Pancho Arénában és edzőpályáján ennek megfelelően komoly meccsek zajlottak már az első csoportmeccsektől fogva. A színvonal, az akarat és elszántság illett a profi környezetbe, sőt jó néhány olyan megoldás is született a nap során a pályákon, amelyek bármely edzésen, meccsen tetszést arattak volna az edzők között.
A két elődöntő és a döntő pedig igazi kupahangulatot hozott, a szoros (Tiszabő–Gyulaj 1-0, Ipolytölgyes–Karancsság 2-1) elődöntők után Tiszabő és Ipolytölgyes játszotta az utolsó meccset, amely elhozta a torna legsportszerűbb jelenetét: a csere nélküli ipolytölgyesi csapat sérülés miatt megfogyatkozott, a tiszabőiek pedig azonnal levittek egy játékost, hogy egyenlő létszámban legyenek a pályán. A fair play díj pedig kifizetődött, az utolsó két percben szerzett két góllal a tiszabői együttes fordított, és megnyerte az Arany Kupát.
A kupákat és különdíjakat Kozma Imre atya, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alapító elnöke; Kiss Dávid, a Jelenlét programok szakmai vezetője; Maka István, a felzárkózó települések sportszakterületi vezetője; valamint a Magyar Labdarúgó-szövetség képviseletében Dunai Antal olimpiai bajnok, illetve Pintér Ádám, az MTK nagykövete adta át.
Győztes természetesen csak egy lehetett, de túlzás nélkül állítható, hogy a pályára lépők mindegyike igazi nyertesként utazhatott haza.
Az Arany Kupa végeredménye: 1. Tiszabő 2. Ipolytölgyes 3. Karancsság, Gyulaj. Legjobb játékos (fiú): Szatmári István (Gyulaj), Legjobb játékos (lány): Bartus Csenge (Karancsság), Legjobb kapus: Mága Kálmán (Tiszabő), Gólkirály: Sági Péter (Ipolytölgyes), Különdíj: Gecse Márk (Nagyecsed), Fair play díj: Lakócsa.
Borítókép: A nemzeti színekkel megvilágított felcsúti Pancho Aréna a Németország–Magyarország labdarúgó-mérkőzés alatt 2021. június 23-án (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)