Aszteroidabecsapódás rengette meg a Marsot, elképesztő dolog került a felszínre

Fantasztikus képet hozott nyilvánosságra a NASA.

Forrás: Origo.hu2022. 10. 30. 12:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A NASA InSight leszállóegységének napjai meg vannak számlálva a Marson, de ez nem akadályozza meg abban, hogy felbecsülhetetlen értékű adatokkal lássa el a tudósokat. A robot legutóbb egy olyan 4-es erősségű marsrengést észlelt, ami a tudósok figyelmét is felkeltette. A rengést ugyanis egy aszteroida becsapódása okozta, ami meglepő dolgot hozott a felszínre – olvasható az Origo cikkében.

Az amerikai űrkutatási hivatal blogbejegyzése szerint ez lehetett a valaha megfigyelt egyik legnagyobb rengés, amit a Marson észleltek. A bolygó körül keringő Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) szonda adatai szerint egy aszteroida ütközött a Marsnak és ez okozta a földmozgást, nem tektonikus folyamatok álltak tehát a háttérben.

A NASA szerint a becsapódási zóna közel volt a bolygó egyenlítőjéhez, ahol melegebb van, és az ütközés miatt egyúttal rengeteg vízjég került a felszínre.

A kalkulációk alapján a meteorit szélessége 5 és 12 méter között volt. Egy ekkora égitest a Föld légkörében könnyedén eléghetett volna, ám a Marsnak nagyon vékony atmoszférája van, ami így „átengedte” az űrsziklát.

Bár az objektum mérete nem volt túl nagy, a becsapódás ereje mégis hatalmasnak számított, az ütközés egy 150 méter széles, 21 méter mély krátert hozott létre az Amazonis Planitia régióban.

A becsapódás által kirepített törmelék egy része akár 37 kilométerre is elrepülhetett

– írja a NASA. A becsapódás keltette hullámokat az InSight szeizmométere érzékelte.

A becsapódásról készült kép semmihez sem hasonlított, amit korábban láttam, a hatalmas kráter, a felszínre került jég és a drámai robbanási zóna nyomot hagyott a marsi porban

mondta Liliya Posiolova, a Malin Space Science Systems vezető kutatója, aki a NASA MRO két kameráját kezeli.

Posiolova szerint az eset jól mutatja, milyen fantasztikus védőpajzsot nyújt Földünk légköre a hasonló aszteroidákkal szemben.

Az eredeti cikk IDE kattintva olvasható.

Borítókép: Illusztráció (Forrás: Pexels)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.