Most Monet-t támadták meg krumplipürével a klímaaktivisták
Claude Monet lett a legújabb művész, aki az élelmiszerekkel kapcsolatos éghajlati tiltakozások középpontjában áll, miután vasárnap egy német környezetvédelmi csoport tagjai krumplipürével dobták meg egyik festményét egy potsdami múzeumban – írja a The Guardian. A környezetvédelmi szervezetek különböző akciókkal akarják felhívni a figyelmet magukra: étellel rongálnak felbecsülhetetlen értékű műtárgyakat, falakhoz, képkeretekhez, vagy akár autópályák aszfaltjához ragasztják magukat.
Forrás: The Guardian2022. 10. 28. 10:00
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Kilenc nappal azután, hogy a Just Stop Oil aktivistái paradicsomlevest öntöttek Vincent van Gogh Napraforgók című festményére a londoni Nemzeti Galériában, a Letzte Generation (Utolsó Nemzedék) két aktivistája bement a Barberini Múzeumba, és lelocsolták Monet szénaboglyákat ábrázoló festményét krumplipürével, majd a kezüket a falhoz ragasztották.
Mire akarják felhívni a figyelmet klímaaktivisták?
„Klímakatasztrófában élünk, közben az egyik legnagyobb félelmünk, ha paradicsomleves vagy krumplipüré kerül egy festményre. Tudod én mitől félek? Attól tartok, hogy a tudomány azt állítja, hogy 2050-ben nem fogjuk tudni eltartani a családunkat” – mondta a tüntető.
Krumplipürét kell önteni egy festményre, hogy meghallgassanak? Ez a festmény semmit sem fog érni, amikor majd az ételért kell verekednünk. Mikor kezdünk el végre figyelni? Mikor kezdünk el végre figyelni, és nem tenni úgy, mintha minden rendben lenne?
– hangsúlyozta az aktivista.
Az aktivistacsoport koncepciója volt, hogy „Monet biztosítsa a színpadot, a múzeum látogatói pedig a közönséget”, így próbálták meg eljuttatni üzenetüket.
„Ha egy festményt le kell önteni burgonyapürével vagy paradicsomlevessel, hogy emlékeztesse a társadalmat arra, hogy a fosszilis tüzelőanyagok mindannyiunkat megölnek, akkor burgonyapüré lesz a festményeken” – tették hozzá.
A múzeum szóvivője elmondta, hogy a festményt üveg védi, így az nem sérült meg.
A szóvivő hozzátette, hogy a rendőrök gyorsan kiérkeztek, és a tüntetők kezei „viszonylag könnyen” leváltak a falról.
A klímaaktivisták akciói
A Monet-festmény leöntése mellett egyéb figyelemfelkeltő akciókat is szervez a szóban forgó csoport. Tavaly az Utolsó Nemzedék tagjai éhségsztrájkot rendeztek a berlini Reichstag épülete előtt, hogy tiltakozzanak a klímavészhelyzetre adott érdemi politikai reakció hiánya miatt. Az év elején pedig odaragasztották magukat Németország legforgalmasabb autópályáira.
A csoport, amely azzal vádolja a német kormányt, hogy figyelmen kívül hagy minden figyelmeztetést, és az országot a „szakadék szélére” juttatja, azt állítja, hogy az utolsó generáció része, amely megakadályozhatja a társadalom összeomlását.
„Ezért a nemes célért cserébe bátran elfogadjuk a magas bírságokat, a büntetőjogi vádakat és a szabadságvesztést” – áll a szélsőbaloldali szervezet honlapján.
Klímaaktivisták nemzetközi hálózata
A művészeti galériák a közelmúltban a figyelemfelkeltő tiltakozások népszerű helyszíneivé váltak. Júliusban az Ultima Generazione (szintén Utolsó Nemzedék) nevű olasz klímaaktivista csoport két tagja a firenzei Uffizi galériában a Sandro Botticelli Primaverát védő üvegre ragasztotta a tenyerét, és kibontott egy transzparenst, amelyen ez állt: „Ultima Generazione No Gas No Carbone” (Utolsó generáció, Nincs gáz, nincs szén).
Még idén júliusban a londoni Nemzeti Galériában szintén a Just Stop Oil szervezet tagjai ragasztották oda magukat John Constable egy képéhez,
miután az eredeti festményre erősítették az apokaliptikus jövőt ábrázoló saját nyomtatott képverziójukat, hogy felhívják a figyelmet a klímaváltozás okozta katasztrofális jövőre – olvasható a Vg.hu cikkében.
🔥Une dizaine de rebelles occupent le stand de voitures "d'exception" du salon de l'automobile. Ils dénoncent une industrie polluante qui cherche à laver son image avec des véhicules "verts" mais qui continue à promouvoir la voiture individuelle comme transport d'avenir pic.twitter.com/LnfD17C0HL
Az akcióról készült videófelvételeken látható, ahogy az aktivisták „Klímakáosz = háború és éhség”, valamint „Nem a szénre, nem a gázra, nem az olajra, nem a fakivágásra” feliratú táblákat is feltartanak.
Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el. Borítókép: A két aktivista, miután leöntötték a Monet-festményt (Fotó: Képernyőfotó)
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.