Ezeken a hasábokon három héttel ezelőtt számoltunk be arról, hogy a NASA DART (Double Asteroid Redirection Test) nevű űrszondája az első bolygóvédelmi teszt részeként 22 500 kilométer/órás sebességgel nekiütközött a Földtől 11,3 millió kilométerre keringő Dimorphos aszteroidának. A DART űrszonda tavaly novemberben indult útnak Kaliforniából a 780 méter átmérőjű Didymos, valamint a körülötte keringő, 160 méteres Dimorphos felé. A 325 millió dolláros művelet célja az volt, hogy kiderítse: képesek vagyunk-e megakadályozni, hogy egy kozmikus objektum elpusztítsa a földi életet.
Az ütközés sikeres volt, a kozmikus karambol nyomán kráter keletkezett a Dimorphos felszínén, és törmelékzuhatag távozott az űrbe – több ezer kilométer hosszú törmelékcsíkot hagyott maga után az aszteroida –, a DART pedig megsemmisült.
Azonban a legfontosabb kérdésre a válasz, hogy a becsapódás megváltoztatta-e az aszteroida pályáját, csak az elmúlt napokban lett világos. A kutatók már annak is örültek volna, ha az ütközés következtében tíz perccel rövidül a Dimorphos keringési ideje a Didymos körül, de már 73 másodperces változást is sikernek tartottak volna. (Az ütközés előtt a Dimorphos 11 óra és 55 perc alatt kerülte meg a Didymost.) A tudósok megerősítették, hogy a Dimorphos pályája megváltozott a DART szonda becsapódása után. Az eredmény azt bizonyítja, hogy a koncepció – ember alkotta eszközzel eltéríteni a veszélyesen közel kerülő objektumot – működne, feltéve, hogy elég korán észlelik azt és a cél nem túl robusztus.
– Ez a küldetés azt mutatja, hogy a NASA felkészült a világegyetem kihívásaira. Úgy gondolom, bebizonyítottuk, hogy a bolygó komoly védelmezői vagyunk
– mondta Bill Nelson, az ügynökség igazgatója.