Amióta a NASA a 2018-as InSight misszió keretében leküldte a SEIS szeizmométert a Mars felszínére, az ETH Zürich (Svájc) szeizmológusai és geofizikusai több mint 1300 marsi rengés jeleit regisztrálták – olvasható az Origó cikkében.
A kutatók újra és újra kisebb-nagyobb rengéseket észlelnek, és e rengések előfordulási helyének és spektrális jellegzetességeinek részletes elemzése érdekes meglepetést tartogatott számukra.
A rengések epicentruma következetesen a Cerberus-árkok közelében lokalizálható, és abból, ahogy ezen a hasadékok – úgynevezett grabenek – sokaságával tarkított területen sorra földrengések pattannak ki, arra lehet következtetni, hogy
a vulkanizmus ma is aktív szerepet játszik a Mars felszínének alakításában.
Az ETH Zürich által koordinált nemzetközi kutatócsoport több mint húsz közelmúltbeli rengéscsoportot elemzett, amelyek mind a Cerberus-árkok graben-rendszere környékéről eredtek.
A szeizmikus adatok elemzéséből a tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy az alacsony frekvenciájú rengések egy meleg forrást sejtetnek, és ez a mintázat magyarázható lenne a mai napig jelen lévő olvadt lávával, például mélységi magmával, illetve a hozzá köthető vulkanikus aktivitással.