Ismét földközelbe kerül a Mars decemberben

Az elkövetkezendő tíz év legfényesebb és legnagyobb Marsa lesz látható egész decemberben az égbolton. A vörös bolygó december 1-jén ér földközelbe, majd december 8-án kerül szembenállásba a Nappal az égbolton. Szabad szemmel nézve csak a Jupiter látszik majd nála fényesebbnek.

MAGYAR NEMZET
Forrás: MTI2022. 11. 25. 15:31
Világûr, 2016. október 14. Az Európai Ûrügynökség, az ESA által közreadott illusztráció az elsõ orosz-európai Mars-expedíciós program, az ExoMars keretében a Proton-M hordozórakétával a bajkonuri ûrközpontból 2016. március 14-én felbocsátott TGO (Trace Gas Orbiter) ember nélküli ûrszondáról (j) és a Schiaparelli leszállóegységrõl, mielõtt eléri a Mars felszínét. A leszállóegység várhatóan október 16-án válik le a hordozóról, hogy három nappal késõbb belépjen a vörös bolygó légkörébe, míg a TGO Mars körüli pályára áll. (MTI/EPA/ESA/ATG Medialab) Fotó: -------------------
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mivel az égitest a Nappal való szembenállása környékén kerül földközelségbe, ilyenkor látszik a legfényesebbnek, távcsőben a legnagyobb átmérőjűnek, ilyenkor lehet a legjobban megfigyelni – írták a Svábhegyi Csillagvizsgáló közleményében.

A Mars december 8-án kerül szembenállásba a Nappal, ekkor a Bika csillagkép szarvai közt, magasan a fejünk felett figyelhető majd meg, a csillagoknál is fényesebben tündöklő vörös fénypontként.

A Mars oppozíciói csillagászati léptékkel mérve viszonylag gyakoriak, 26 havonként következnek be. Azonban nem minden oppozíció egyforma. 

A Mars a többi bolygóhoz képest is elnyúlt, elliptikus pályán kering a Nap körül. Ebből következően a különböző oppozíciók alkalmával a Mars más és más távolságba kerül a Földtől.

A vörös bolygó megfigyelhetősége 15-17 évente a legkedvezőbb, ezeket nevezzük nagy oppozícióknak.

Az elmúlt 60 ezer év során 2003-ban voltunk a legközelebb a Marshoz, a legutóbbi nagy oppozíció pedig 2018-ban volt. Ekkor 24,3 ívmásodperc (24,3") látszó átmérőjű volt a bolygó. Idén egy átmeneti oppozíció következik, így ennél kisebb lesz a Mars látszó átmérője (17,2"-es méretű lesz), azonban jóval magasabban és kedvezőbben figyelhető majd meg, mint 2018-ban.

A Mars legközelebb több mint 10 év múlva, 2033 júliusában látszik majd ilyen fényesnek és kiterjedt átmérőjűnek, mint most.

A közlemény szerint decemberben a Svábhegyi Csillagvizsgáló a Mars bolygót bemutató programokkal várja a látogatókat, amelyekről részletesen a csillagvizsgáló honlapján olvashatnak az érdeklődők.

 

Borítókép: Az Európai Űrügynökség, az ESA által közreadott illusztráció az első orosz-európai Mars-expedíciós program, az ExoMars keretében a Proton-M hordozórakétával a bajkonuri űrközpontból 2016. március 14-én felbocsátott TGO (Trace Gas Orbiter) ember nélküli űrszondáról (j) és a Schiaparelli leszállóegységről, mielőtt eléri a Mars felszínét (Fotó: MTI/EPA/ESA/ATG Medialab)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.