Meteoroid ütött lyukat az űrhajóba

Egy milliméternél kisebb átmérőjű lyuk a felelős a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) csatlakozó orosz Szojuz űrhajónál észlelt hűtőfolyadék-szivárgásért – közölte hétfőn az orosz Roszkoszmosz űrügynökség vezetője. Valószínűleg egy kisebb meteoroid ütötte a lyukat.

2022. 12. 23. 7:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két orosz űrhajós szokásos űrsétáját a múlt héten azért törölték, mert folyadékáramlást észleltek a Szojuz űrhajóból. A kapszula fedélzetén a hőmérséklet azóta megemelkedett, a Roszkoszmosz pedig igyekezett kivizsgálni az okot, és eldönteni, hogyan oldja meg a problémát. – Az előzetes ellenőrzés kimutatta, hogy egy kis, 0,8 milliméter körüli lyuk okozta a nyomáscsökkenést – mondta Jurij Boriszov, a Roszkoszmosz vezetője az orosz állami televíziónak. Az űrügynökség azt tervezi, hogy a 17 méter hosszú, Canadarm2 névre keresztelt robotkarral vizsgálja meg a kapszulát.

A Szojuz MS–22 űrhajó fedélzetén a hőmérséklet stabilizálódott, a kapszula működőképes állapotban van. A helyzetet azonban egyértelműen nem túl jónak nevezte Jurij Boriszov, és azt mondta, hogy egy bizottság a hónap vége előtt dönt arról, hogy milyen lépéseket kell tenni.

Jelenleg nem világos, hogy a Szojuz jövő tavasszal a terveknek megfelelően biztonságosan visszatérhet-e a Földre, vagy cserejárművet kell küldeni helyette, hogy visszahozzon a Földre három űrhajóst.

Ha az MS–22-es Szojuz működésképtelenné válna, tartalék űrhajó indul február 19-én a Nemzetközi Űrállomáshoz.

Az orosz űrkutatók szerint az űrállomás annyira elavult, hogy 2025 után már nem érdemes használni. Való igaz, az ISS már több mint két évtizede működik, 1998-tól épült Oroszország, az USA, Kanada, Japán és több európai ország együttműködésében. Eredetileg tizenöt évre tervezték az élettartamát, így használati ideje már jóval meghaladja a tervezettet. A Zvezda modulon – az ISS harmadik, legidősebb egységét 2000-ben rögzítették az 1998 végén összekapcsolt első kettőhöz – először 2019 szeptemberében észleltek szivárgást, ami idővel elérte a napi 1,35 kilogrammot. Egy repedést találtak, betapasztották, de még 2021 őszén is a megengedett mennyiség kétszerese illant el.

A 420 tonnás ISS a legdrágább ember alkotta tárgy: építésének összköltségét 150 milliárd dollárra becsülik.

Idén július­ban Jurij Boriszov arról beszélt, hogy Oroszország 2024 után kivonul a Nemzetközi Űrállomás-projektből, a prioritás Moszkva számára a saját állomás létrehozása lesz. Orosz űrkutatási tisztségviselők amerikai kollégáiknak ugyanakkor azt mondták, hogy Moszkva várhatóan még legalább 2028-ig, saját űrállomása megépítéséig marad a Nemzetközi Űrállomás program keretében.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: NASA)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.