Kerüljük a nyilvános USB-aljzatokat, ha fontosak az adataink

Az FBI arra figyelmezteti az utazókat, hogy a repülőtereken ne használjanak nyilvános USB-aljzatokat, mert a zavarosban adathalászók könnyen letölthetik azokon keresztül az adataikat. A hagyományos konnektorokat ajánlják, illetve a saját hordozható tápegység (power bank) is biztonságos energiaforrás.

2023. 04. 13. 10:00
A,Young,Woman,Sitting,At,A,Charging,Station,And,Looking
1309195612 Fotó: shutterstock
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mivel életünk egyre inkább az okostelefonokra és más akkumulátorral működő eszközökre támaszkodik, elengedhetetlen, hogy legyen hol feltölteni azokat – különösen, ha néhány órára a repülőtéren ragadunk. Aki gyakran utazik, s közben dolgoznia is kell, annak azonban fokozott óvatossággal kell eljárnia, amikor ismeretlen forráshoz csatlakoztatja eszközét. Az USB-aljazatokon keresztül kifejezetten sebezhetők a mobilok, a táblagépek és a laptopok.

A repülőtereken rengeteg ingyenes USB-aljzat található. Sajnos ezeknek a szabadon elérhető energiaforrásoknak a használata nem a legjobb ötlet. Ennek oka a „juice jacking”, egy olyan hackelési módszer, amely illegálisan módosított USB-aljzatokat használ az okostelefonok és más eszközök adatainak áttekintésére. Az FBI hivatalos Twitter-fiókja – erről az androidauthority.com írt – figyelmeztetést adott ki az utazóknak:

kerüljék az ingyenes töltőállomások használatát repülőtereken, szállodákban vagy bevásárlóközpontokban.

Noha nem ez az első alkalom, hogy hivatalos kormányzati szervezet figyelmeztet erre a veszélyre, ez az első, amikor valamelyik egyértelműen azt üzeni, kerülni kell a nyilvános USB-aljzatokat.

A hagyományos USB-aljzatok mellőzésének legjobb módja, ha egyszerűen nem használunk ilyeneket. Ha feltöltésre van szükség, csatlakoztassuk az eszközünket közvetlenül egy hagyományos konnektorhoz a saját fali adapterével, használjunk hordozható tápegységet, vagy várjunk addig, amíg olyan aljzatot találunk, amelyben megbízhatunk.

Ha még sincs nálunk hordozható tápegység és az összes szabad konnektort lefoglalták utastársaink, a megoldás egy olyan eszköz, amely meggátolja, hogy készülékeinket USB-s csatlakozás során tönkretegyék, vagy a tudtunk nélkül illetéktelenek rácsatlakozzanak. A legegyszerűbb védőeszköz egyszerűen letiltja, hogy USB-n keresztül adatok áramoljanak, így kizárólag a töltést teszi elérhetővé. Ez akkor hasznos, ha ismeretlen helyen nem a mobilunk vagy egyéb eszközünk saját töltőjét használjuk, hanem találunk egy gazdátlan USB-portot, és arról töltjük fel a lemerült akkumulátort. A computerworld.hu-n megjelent írás szerint elképzelhető, hogy a portot az ügyeskedők nem csak áramellátásra való háttérrel látták el, hanem titokban egy számítógéphez is csatlakozik az aljzat, amely azonnal kutakodni kezd az eszközünkben.

Van olyan eszköz, amin beállítható, hogy csak tölteni szeretnénk, vagy adatátvitelre is szükségünk van. A harmadik a legbiztonságosabb megoldás, amely nem csak az adatlopás, de a szándékos vagy véletlen károkozás ellen is véd: ez ugyanis megakadályozza, hogy USB-portokon keresztül, magas feszültséggel tegyék tönkre a készülékeinket. Működésük nagyon egyszerű: bedugjuk őket az eszközünk portjába, majd ezzel csatlakozunk az idegen USB-khez, tehát egyfajta köztes eszközként működik.

Borítókép: Ez a fiatal lány éppen azt teszi, amit az FBI szerint nem lenne szabad tennie (Fotó: shutterstock)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.