A marsi kavicsok kapcsolata a Gömböccel

A párizsi Pompidou Központban állították ki a világ legnagyobb, nyilvánosan megtekinthető, egy darabból gyártott Gömböcét, amelyet az egyik feltaláló, Domokos Gábor, a BME Építészmérnöki Kar egyetemi tanára mutatott be.

2023. 05. 04. 15:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Gömböcöt két magyar építészmérnök, Domokos Gábor és Várkonyi Péter találta fel. Több mint tízévnyi kutatás után találtak rá a Gömböc formájára, ezzel bizonyítva Vlagyimir Igorevics Arnold orosz matematikus 1995-ös sejtését, amely szerint létezik olyan homogén, konvex test, amelynek négynél kevesebb egyensúlyi pontja van.

Franciaországban 2011-ben állították ki az első Gömböcöt. A szenzá­ciós magyar találmány a párizsi Henri Poincaré Intézet tárlatának kitüntetett helyén látható. Az intézet gyűjteményében mintegy száz kiállított matematikai modell látható, ám magyar találmány korábban nem volt köztük.
A Pompidou Központba az eddig gyártott legnagyobb monolitikus, azaz egy darabból készült Gömböc modell került.

Anyaga az Egyesült Államokból származó víztiszta plexi. A 30 centiméter magas, 26,7 centiméter széles, 33,3 centiméter hosszú műtárgy tömege 25,5 kilogramm.

Ez a párizsi Gömböc (Forrás: BME)

A 2006-os magyar találmány egy körbejárható, alulról megvilágított vitrinben, állandó kiállítási tárgyként kapott helyet a világ egyik legjelentősebb kortárs művészeti gyűjteményének helyet adó intézményben, az egyik legnagyobb francia közkönyvtár közepén. A Műegyetem honlapján olvasható, hogy az Gömböc 500-as sorszáma a nemzetközi könyvtári katalógus osztályozására utal, ahol ez a szám a matematikát és a természettudományokat jelöli.

A Gömböc inspirálta többek között az amerikai Massachusetts Institute of Technology kutatóit a szájon át bevehető mRNS-vakcina megalkotásában. Hasonló módon a Műegyetem kutatóinak eredményei kulcsszerepet játszottak a cukorbetegeknek készített modern inzulinadagoló kifejlesztésében is.

 

Domokos Gábor külső tagként a NASA Mars-missziójában is részt vesz, elsők között kapja meg a marsjáró által készített felvételeket. A magyar mérnök kutatásainak köszönhetően határozható meg a marsi kavicsok eredeti mérete.

Ez a számítás segített abban, hogy a Curiosity marsjáró felvételein látható kövekből a NASA-val közösen bizonyítsák, hogy a vörös bolygót valaha jelentős méretű folyók szelték át.

Mára több ezer különféle Gömböc található a világ számos országban. Az egyedi, sorszámozott darabok állandó kiállítási tárgyként láthatóak a világ leghíresebb egyetemein és múzeu­maiban, többek között Oxfordban, a Princeton Egyetemen, valamint a windsori kastélyban. A legnagyobb, 4,5 méter magas első kültéri Gömböc-formájú szobor pedig Budapesten, a Corvin sétányon látható.

Borítókép: A legnagyobb Gömböc a Corvin-sétányon látható (Forrás: Wikipedia)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.