Vietnam korábbi hőmérsékleti rekordja, 43,4 Celsius-fok volt, ami négy évvel ezelőtt Ha Tinh tartomány középső részén született. Az ország központi részének egyik városában, Danangban egy gazdálkodó arról panaszkodott az AFP tudósítójának, hogy a 44 Celsius-fokos hőség miatt a munkások minden eddiginél korábban kezdték a munkát, hogy délelőtt tízig befejezzék azt.
Thaiföld ugyancsak rekordnak számító, 44,6 Celsius-fokos hőmérsékletről számolt be. Mianmar egyik keleti városában 43,8 Celsius-fokot mértek, ami egy évtizede a legmagasabb hőmérséklet arrafelé. Nyugatabbra, a bangladesi fővárosban, Dakkában szintén a legmagasabb hőmérsékletet regisztrálták az 1960-as évek óta. Az indiai hatóságok szerint az ország egyes részein három-négy fokkal a volt forróbb a megszokottnál.
Nguyen Ngoc Huy vietnami klímaváltozási szakértő az AFP-nek azt mondta, hogy az ország új rekordja aggasztó a klímaváltozás és a globális felmelegedés összefüggései miatt. Szerinte a rekordok megerősítik, hogy az extrém klímamodellek igazak.
Spanyolországban minden idők legmagasabb áprilisi hőmérsékletét regisztrálták: az ország déli részén található Córdoba repülőtéren 38,8 Celsius-fokot mértek. A múlt hónapban napokon át kánikula sújtotta az országot, 10-15 fokkal volt melegebb a hőmérséklet az áprilisban vártnál. – Ez nem normális. A hőmérséklet teljesen kontrollálhatatlan ebben az évben – mondta Cayetano Torres, a spanyol meteorológiai hivatal szóvivője a BBC Newsnak.
Márciusban a klímakutatók azt mondták, hogy egy kulcsfontosságú globális cél valószínűleg nem teljesül. A kormányok korábban megállapodtak abban, hogy a globális átlaghőmérséklet legfeljebb 1,5 Celsius-fokot emelkedhet. A világ azonban már 1,1 Celsius-fokkal lett melegebb az ipari forradalom óta, és a szakértők szerint a 2030-as években valószínűleg átlépi az 1,5 fokot, hacsak a kormányok nem csökkentik radikálisan az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását. A tendenciák nem ebbe az irányba mutatnak.
Az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) a napokban arra figyelmeztetett, hogy az elkövetkező hónapokban egyre nő az El Nino jelenség kialakulásának valószínűsége, ami magasabb globális hőmérsékletet és új melegrekordokat hozhat. Az ENSZ Meteorológiai Világszervezete (WMO) szerint 60 százalékos esély van arra, hogy július végéig kialakul az El Nino, szeptemberre pedig már 80 százalék. Az El Nino néhány évente természetes módon kialakul. Ilyenkor világszerte gyakoribbá válnak a hőhullámok, egyes régiókban aszály, másutt heves esőzések pusztítanak. Legutóbb 2018–19-ben alakult ki a jelenség.