Kihasználni a biológiai sokféleség előnyeit

Bemutatták az ambiciózus Zoonomia program eredményeit, amely 240 emlősfaj genomját hasonlította össze a szárnyasoktól a zebrákig, valamint az emberekig. A cél: nyomon követni az elmúlt százmillió év evolúciós változásait az emlősök körében.

2023. 05. 04. 12:00
Couple of sperm whale, female and male bottom, Physeter macrocephalus, Vulnerable (IUCN). The sperm whale is the largest of the toothed whales. Sperm whales are known to dive as deep as 1,000 meters in search of squid to eat. Image has been shot in Domini
2547647 Fotó: FRANCO BANFI
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bő évtizede elindult kezdeményezés az emberek és más emlősök fontos genomrészeit azonosította, és megmutatta, hogy bizonyos mutációk hogyan okozhatnak betegségeket. A tanulmánysorozat az emberi genom több rejtélyes részével kapcsolatban is alapvető újdonságokkal szolgál.

Feltárta az emlősök olyan nem mindennapi tulajdonságainak genetikáját, mint pél­dául a hibernáció.

Hogy ez miért fontos? A kutatók szerint a hibernációval kapcsolatos genetikai felismerések hasznosak lehetnek a humán gyógyászatban, és például a hosszú távú űrrepülésben. Az eredmények segíthetnek azonosítani azokat a genetikai mutációkat is, amelyek betegségekhez vezetnek. – Kihasználjuk a biológiai sokféleséget, hogy megértsük önmagunkat, és olyan felfedezéseket tegyünk, amelyek fontosak az emberi betegségek kezelésében – mondta a Reuters.comnak Elinor Karlsson, az MIT és a Harvard közös konzorciu­mának társvezetője.

– Az emberi genomot több mint húsz éve határozták meg, ennek ellenére még mindig nem tudjuk, hogy egyes részei miért felelnek – tette hozzá Kerstin Lindblad-Toh, a konzorcium társvezetője, a svéd Uppsalai Egyetem összehasonlító genomika professzora.

A Science folyóiratban megjelent, 11 tanulmányban részletezett megállapítások a világ azon leggyakoribb emlősállataira vonatkoznak, amelyek fejlett utódokat hoznak világra. Méretük a 18 méteres északi simabálnától a három centiméter hosszú dongódenevérig terjedt. A vizsgált macskafélék közé tartozott például a gepárd, a szibériai tigris, a jaguár, a leopárd és a házi macska. A kutyák között volt egy híresség, az alaszkai szánhúzó kutya, Balto, aki arról volt híres, hogy 1925-ben életmentő gyógyszert vitt Nome városába.

A legprimitívebb vizsgált faj az üregekben élő, éjjel aktív haiti patkányvakond volt, amely közeli rokonságban áll a dinoszauruszok korában élt emlősökkel.

A kutatók olyan genomiális elemeket azonosítottak – összesen 4552-t –, amelyek nagyjából azonosak voltak az összes emlősben, és a 240 fajból legalább 235-ben megtalálhatók voltak, beleértve az embereket is. – Ezen elemek közül sok az embrionális fejlődésben szerepet játszó gének közelében található. Ezt a folyamatot az adott szervezetnek szigorúan ellenőriznie kell, ha egészséges és működőképes utódokat akar – mondta Matthew Christmas, az Uppsalai Egyetem evolúciós genetikusa.

Az emlősgenomok összehasonlítása azt is lehetővé tette a szakembereknek, hogy azonosítsák az emberi DNS azon részeit, amelyek alapvetően eltérnek a többi emlős genomjától. A neurológiai génekkel kapcsolatos régiók­nál különösen sok egyedi vonásra mutatott rá. Ez arra utal, hogy az emberre jellemző tulajdonságok evolúciója – amióta Homo sapiens fajunk elvált a csimpánzokkal közös őstől, talán hat-hétmillió évvel ezelőtt – az idegrendszerrel kapcsolatos gének szabályozásában is megváltozott. – Ez logikus, mivel a legnagyobb különbségek köztünk és a főemlősök között az idegrendszer eltérő fejlettségében mutathatók ki. Úgy tűnik, hogy sok minden, ami emberré tesz minket, a neurológiai gének szabályozásának módosításán múlt és nem pedig magukban a génekben bekövetkező változásokban – mondta Matthew Christmas.

 

A kutatás kimutatta, hogy a körülbelül százmillió évvel ezelőtt először megjelenő emlősök már a 66 millió évvel ezelőtti aszteroidacsapás előtt elkezdtek diverzifikálódni. A kataklizma a dinoszauruszokat kipusztította, ezzel párhuzamosan lehetővé tette az emlősöknek, hogy a korábbi alárendelt szerepet domináns pozícióra váltsák.

Borítókép: A dinoszauruszok kipusztulása utat nyitott az emlősök előtt (Fotó: Europress/AFP: Franco Banfi)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.