A galaxisban négy csillagból nagyjából három vörös törpe, azaz a Napnál sokkal hűvösebb és kisebb csillag. Halványan világítanak, mert eleve kis tömeggel, a Nap tömegének körülbelül nyolc–hatvan százalékával születtek. Korábbi bolygókutatások azt találták, hogy kevés vörös törpének van gázóriás bolygója. Az új keresés a Nap tömegének mindössze tíz–harminc százalékát kitevő vörös törpéket célozta meg, amelyek a leggyakoribb ilyen csillagok.
Emily Pass és munkatársai körülbelül hat évig elemezték a vörös törpéket – az összes most megfigyelt csillag legfeljebb ötven fényév távolságra van a Földtől. A legközelebbi a sokat tanulmányozott Barnard-csillag, ami mindössze hat fényévnyire található. (Ez azért különleges égi objektum, mert nagyjából ötszázezer kilométer/órás sebességgel közelít a Naprendszer felé, és bő tízezer év múlva már csak 3,8 fényévre lesz tőlünk.)
A galaxis többi részére extrapolálva az eredményt a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy száz kis tömegű vörös törpe közül legfeljebb kettőnek van olyan hatalmas bolygója, mint a Jupiter. – Nagyon nehéz létrehozni egy Jupitert a legkisebb tömegű csillagok körül – mondja Edward Bryant, a University College London csillagásza a a Sciencenews.org tudományos portálnak. Mivel a kis tömegű vörös törpék körüli gáz- és porkorongok kicsik, eleve kevesebb anyag jut a Jupiter méretű gázóriások létrehozásához. De a kisebb, sziklás bolygók kialakulásának sokkal nagyobb az esélye.
Valóban sok vörös törpének vannak Föld méretű bolygói, amelyek közül néhány megfelelő távolságra van a csillagától ahhoz, hogy (a földi élethez) kellemes hőmérséklet legyen a felszínükön.
Naprendszerünkben a Jupiter gravitációja megakadályozhatta, hogy sok jég érje a Földet. Ennek eredményeként a mi világunk nem került teljesen a víz alá. Egy olyan bolygórendszerben, amelyből hiányzik egy ilyen hatalmas gázóriás, egy Föld méretű bolygó könnyen vízi világgá alakulhat, amely rendkívül intelligens, vízben vagy víz alatt élő fajok otthona lehet – gondoljunk csak a delfinekre.
Borítókép: Föld méretű égitestből sokat találtak (Forrás: Science)