Az applikáció ötlete 2008-ben Kovács Eszterben, az egyetem kommunikációs igazgatóhelyettesében merült fel. Kismamaként akkor szembesült azzal a problémával, hogy gyermeke betegsége idején nem tudta eldönteni, hogy rögtön orvoshoz menjen, vagy otthon kezelje őt. A fejlesztés 2021-ben indult.
Az applikáció az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet által validált eszköz, amelyet másfél év tervezés és fejlesztés után, fél éven keresztül teszteltek az egyetem orvosai, jogászai és kisgyermekes kollégái.
A rendszer nem mesterségesintelligencia-alapú és nem ad diagnózist, nem helyettesíti az orvos-beteg találkozást, de abban segít, hogy az egyes betegségekkel való tünetegyezés mértékét megmutatja, illetve segíti a szülő döntését, amikor azon hezitál, hogy elinduljon-e például az ügyeletre.
– A Semmelweis Egyetem, mint Magyarország és a közép-európai régió vezető orvos-egészségügyi felsőoktatási intézménye, fontos feladatának tekinti a három fő tevékenysége – az oktatás, kutatás-innováció és gyógyítás – mellett a lakosság nevelését is. A hazai szinten egyedi Semmelweis Help applikáció egy olyan ingyenesen elérhető, komplex, lakosságnak szóló felület, amely a Semmelweis Egyetem orvosai által összeállított adatbázison alapul, és több mint 220 gyermekbetegség tüneteit tartalmazza – ismertette a fejlesztést a Semmelweis Egyetem rektora, Merkely Béla.