A Quadrantidák holnap megsorozza a bolygónkat

Az évkezdet legfontosabb és leglátványosabb csillagászati eseménye a Quadrantidák meteorraj érkezése, amely rendszerint január első napjaiban kápráztat el bennünket. Idén január negyedikén, a hajnali órákban várható a gyakoriság maximuma, óránkénti 130 hullócsillagot is láthatunk! Ezzel a Quadrantidák felveszi a versenyt az augusztusi Perseidákkal és a decemberi Geminidákkal.

2024. 01. 03. 12:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hullócsillagok, vagy meteorok olyan porszemcsékből és kődarabokból származnak, amik akár egy űrhajó sebességének többszörösével száguldanak az űrben. Földünkkel találkozva a felső légkörben hosszú, fényesen világító ioncsatornát hoznak létre. Ezt látjuk mi hullócsillagként.

Minden meteorraj arról a csillagképről (vagy ténylegesen egy csillagról) kapja a nevét, ahová a záporban megjelenő hullócsillagok által kirajzolt vonalak összefutnak. Ezt hívjuk – olvasható Svábhegyi Csillagvizsgáló közleményében – a raj radiánsának. Az égbolt azon területére, amelybe a radiáns esik, Jérôme Lalande francia csillagász javasolt új csillagképet 1795-ben, amelyet Quadrans Muralisnak nevezett el. Ezt a konstellációt az 1922-es, Nemzetközi Csillagászati Unió által kidolgozott, modern csillagképlista ugyan már nem tartalmazta, a meteorraj viszont maradt Quadrantidák.

Szülőobjektuma a mindössze három kilométer átmérőjű, 2003 EH1 jelű kisbolygó – a kisbolygók viszont ritkán produkálnak meteorrajok alapját képező törmelékfelhőt pályájukon. A különös égitest viszont mégiscsak felelős a Quadrantidák meteorzáporért, ami arra enged következtetni, hogy a 2003 EH1 valójában az ötszáz éve távol-keleti csillagászok által megfigyelt C/1490 Y1 jelű üstökös magja. Ez az objektum hagyhatta maga mögött azt a vékony porfelhőt, amely minden évben, január első napjaiban találkozik Földünkkel, keresztezve bolygónk Nap körüli pályáját.

Az idei kitörés várható időpontja január negyedikén, közép-európai idő szerint délelőtt 11-kor lesz, érdemes tehát a megfigyeléshez a pirkadatot megelőző órákat választani. A Hold ezúttal nem lesz segítségünkre, minden bizonnyal megnehezíti majd a Quadrantidák többségét alkotó 3–6 magnitúdós fényességű meteorok észlelését. Ugyanakkor a raj bővelkedik nagyon fényes tűzgömbökben is, így kedvező égbolt mellett jó esélyünk van egy valóban látványos, emlékezetes csillaghullásra.

A teendőnk mindössze annyi, hogy keressünk magunknak egy sötét, a városi fényektől mentes területet – ilyen Budapesten például a Normafa vagy a Hármashatár-hegy. Öltözzünk melegen, készítsünk be takarót, drukkoljunk a tiszta időnek.

Borítókép: Quadrantida 2016. január 5-én frostnip907 felvételén (Forrás: FlickR/CC2.0)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.