Kemény üzenet érkezett Európa sírásóinak

A Magyar Összetartozás Intézetének Látkép című sorozatában Balázs D. Attila írt egy tanulmányt arról, hogy mit üzen a múlt Európa sírásóinak.

Forrás: Magyar Összetartozás Intézete2024. 11. 10. 9:04
Uniós zászlók az Európai Bizottság székháza előtt Brüsszelben
Uniós zászlók az Európai Bizottság székháza előtt Brüsszelben Fotó: ANP via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Történelmi időket élünk, 2024 végéig Magyarország tölti be az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét. De mit mutatnak fel a boldogult békeidők régi képeslapjai nekünk, uniós polgároknak abból a korból, amikor még távol volt az államszövetség, mely mára mély árkokkal szabdalt?

Nehéz, önvédelmi jellegű évek sorakoznak mögöttünk, hiszen a nyugati államok és az Európai Unió vezetőinek hiperprogresszivitása mintha lélegeztetőgépre akarná kapcsolni az őshonos, államalkotó, makacs önazonosságú nemzeteket. Pedig egyértelmű: ha nincs identitás, elvész a nemzeti összefogás lehetősége is, ami beláthatatlan gazdasági és (in)kulturális folyamatokat indíthat el az öreg kontinensen – olvasható Balázs D. Attila cikkében.

Brüsszel – Grand Place. Maison du Roi et des Corporations, 1913 Forrás: a szerző magángyűjteménye

Komoly változásra van tehát szükség, amelynek mi lehetünk most a motorja, elindítója.

Átalakított városarculatok

Épp ezért tekintsünk vissza a nem is olyan távoli békeidőkbe barátaink, a kordokumentum jellegű régi képeslapok segítségével. Nézzük meg, milyen volt akkoriban az az Európa, ahol szemmel látható rend és biztonságérzet uralkodott. E hol színes, hol fekete-fehér képeken olyasfajta harmóniával találkozhatunk, amely ma már csak néhány európai régióban tapasztalható meg, hiszen

a terrorveszélyt hordozó illegális bevándorlás a legtöbb nyugat-európai helyszínen mostanra gyökeresen átalakította a mindennapokat. S ez már a városok arculatán is meglátszik.

Európa katedrálisa

Tekintsünk le legelőször a századforduló Párizsára „Európa katedrálisa”, a Notre-Dame tetejéről. Arról a római katolikus székesegyházról, amely az európai lelket lenyűgözi szépségével, monumentalitásával, időtlenségével, valamint történelmi értékével. Aki elsétált már mellette vagy átélt misét a falai között – ahol Krisztus töviskoronáját is őrzik –, az szakrális energiáit is megtapasztalhatta óhatatlanul.

Párizs – Notre-Dame. Az egyik torony tetején (Forrás: a szerző magángyűjteménye)

Ezek az energiák vonzhatták a korabeli fotográfusokat is tornyai tetejére, hogy megannyi érdekes felvételt készíthessenek a gótikus csoda számos részletéről, és hogy az így elkészült képes levelezőlapok tovább hirdessék az utókornak Párizs nagyszerűségét, a francia főváros keresztény gyökerét, no meg azt, hogy az épület kimondva-kimondatlanul maga a francia nemzeti összetartozás jelképe.

A teljes írást a Magyar Összetartozás Intézetének honlapján olvashatják el.

Borítókép: Illusztráció

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.