Rekonstruálták Erzsébet királyné koronázási ruhakölteményét

Sisi koronázási ruhájának története kalandos, jelenleg különleges formában tekinthető meg.

Forrás: SZABADFOLD.HU2020. 12. 07. 15:15
A korabeli fotón a gyönyörű ruha mellett a különleges ékszerek is hangsúlyt kaptak Fotó: Ujvári Sándor Forrás: SZABADFOLD.HU
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyarok koronát tettek a fejére, ő pedig a szívét adta cserébe. Erzsébet királyné, Sisi koronázási ruhájának története kalandos, jelenleg újraalkotott változatban éli következő életét. December 12-től pedig a magyar koronázási ékszerek másolatával együtt a gödöllői kastélyban látható.

Erzsébet, Ferenc József felesége, Ausztria császárnéja, Magyarország és Csehország királynéja kifinomult ízléssel választotta meg öltözékeit, s kitörve a tradíciók fogságából, megteremtette az egyéniségéhez illő viseleteit. Gardróbjának legszebb darabjait 2004 óta Czédly Mónika ruhatervező kelti életre: korabeli festmények, fotók és leírások alapján készült remekművei egymás után kerülnek ki a műhelyéből.

1852: Tizenöt évesen

„Sisi csinos, mert nagyon fiatal, máskülönben nincs egyetlen igazán szép vonása sem” – jegyezte meg leányáról az édesanyja 1853 tavaszán. A tizenöt éves Erzsébet fehér csipkegalléros blúzból, kockás taftruhából és szalmakalapból álló öltözéke egy müncheni fénykép alapján készült el újra 2010-ben.

Erzsébet királyné portréja.
Fotó: Újvári Sándor / SZABADFOLD.HU

Bár lassan már húsz éve Gödöllőn lakik, ahol Sisi oly’ sok boldog órát töltött a kastélyában, érdeklődése jóval korábbi keletű.

– Nagymamán csodálatos ruhákat, jelmezeket varrt nekem. Megtanított hímezni, gobelinezni, s beavatott a perzsaszőnyeg-készítés titkaiba is

– meséli. – Művészek jártak hozzá, többek között Váradi Hédi, Bessenyei Ferenc, fellépő öltözetet tervezett a Vámosi–Záray házaspárnak, meseszép versenytáncos ruhákat alkotott. Engem valósággal elvarázsolt a világa, gyönyörű textilek, csipkék, tüllök, fűzők, kesztyűk, legyezők között élt, a bútorairól és a porcelánjairól nem is beszélve.

Szerettem volna, ha mesél a régmúltról, az élményei­ről, de azokban az időkben jobb volt hallgatni, hiszen kétszeresen is margóra került a családunk: arisztokrata származásunk, illetve apukám testvérének ’56-os forradalmi tettei miatt. Ükapámnak pedig volt egy kis textilüzlete a főváros szívében, ahol még Natália szerb hercegnő is vásárolt, s nem kizárt, hogy Erzsébet királyné is megfordult nála.

Mónika ötéves korában rajzolt először királylányt, olyan díszes ruhába öltöztette, mintha Sisi a koronázási szertartására indulna. Ezzel minden eldőlt, meglett a kedvenc témája. Képzőművészeti pályára készült, de megmondták a szüleinek, ne is próbálkozzon, a család múltja miatt úgysem fogják felvenni sehová. Végül textilvegyész-technológus lett, aminek jelenlegi munkájában nagy hasznát veszi.

A királyné egyik ruhája a Kecskeméti Katona József Múzeum új kiállításán
Fotó: Ujvári Sándor / SZABADFOLD.HU

– Beleszerettem Gödöllőbe, 2001-ben ideköltöztem. Nem akartam a budapesti üzletem rabjává válni, ezért 2014-ben bezártam, ma már csak egy kisebb szalont tartok fenn a házunkban. S ha már Gödöllő, akkor Sisi! Ahogy a királyi kastély termeiben sétáltam, egyszer csak a szemem elé tárult a nagy koronázási festmény. Erzsébet fantasztikus viseletét csodálva, hirtelen beugrott, hogy a királyné ruháját újraálmodom a terveimben, amit már gyerekkoromban lerajzoltam.

A korabeli fotón a gyönyörű ruha mellett a különleges ékszerek is hangsúlyt kaptak
Fotó: Ujvári Sándor / SZABADFOLD.HU

Eldöntöttem, hogy megvarrom. Emil Rabending műtermi fo­tóját vettem alapul. Gyanút fogtam, hogy Sisi a koronázási szertartáson nem pont ugyanezt a ruhát viselte, arra új szoknya, kötény és fátyol készült.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

240 esztendővel ezelőtt hunyt el Mária Terézia királynő

A magyar történeti köztudatban a Habsburg-ház annak ellenére nem foglal el előkelő helyet, hogy a leghosszabb ideig uralkodó magyar királyi dinasztiát jelenti. A család svájci származása mellett őseik között szép számmal találunk kapcsolódást az Árpád-házhoz, elég csak arra gondolnunk, hogy az első Habsburg német király, I. Rudolf és felesége, Hohenberg Gertrúd szépapja is I. Béla volt.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.