Lényegesen jobb lett a 2020-as, éves gazdasági teljesítményről szóló adat, mint azt korábban várni lehetett. Tavaly nyáron akadtak olyan szakértők, akik tízszázalékos visszaesést jósoltak Magyarországnak, ezzel szemben megálltunk az 5,1 százaléknál. Bombameglepetést okozva pénzpiaci elemzők körében is.
Mit is jelent ez, s mi áll a hátterében? Nos, erre adjuk meg a választ!
Az említett brutális recesszió természetesen össze is jöhetett volna, miután a magyar gazdaság fő kiviteli piacai – például Ausztria, Olaszország vagy éppen Franciaország – nagyon beszakadtak, tavaly tavasszal teljesen elmaradtak a megrendelések, és a hazai cégek is leálltak hónapokra. Kedvező volt azonban a bázis: mind 2018-ban, mind pedig 2019-ben mintegy öt százalékkal bővült a magyar gazdaság, valamint a kormány gazdaságélénkítő akciótervei is jó helyre összpontosultak. Így a magyar visszaesés kisebb lett az uniós országok mínusz 6,4 százalékos átlagánál.
Nagyon fontos kitérni arra is, hogy mindezek fényében hazánk elkerülte a W alakú recessziót. Felettébb jó hír az is, hogy az utolsó negyedévben, 2020 végén az előző időszakhoz képest a gazdaság már a pozitív tartományban tudott növekedni. Bár részletek még nem állnak rendelkezésre, a vártnál kedvezőbb magyar GDP-adat elsősorban az ipar és építőipar előre jelzettnél erősebb teljesítményének köszönhető. S arról sem árt megfeledkezni, hogy nagyjából ugyanannyian dolgoznak jelenleg Magyarországon, mint a válság kitörését megelőzően.
Mekkora is volt az úgynevezett költségvetési fűtés? Akkora, amilyenre Magyarország történetében még soha nem volt példa. Az éves gazdasági teljesítményhez viszonyítva a kormányzati-jegybanki intézkedések elérték a GDP harminc százalékát. Ez a stimulus segített abban, hogy elkerültük a 2008-as válságot követően egyszer már megélt, közel hétszázalékos recessziót. S Magyarország – pénzügyi – egyensúlyi mutatói a miniszter szerint jóval kedvezőbbek, mint az említett világgazdasági krízist követően.
Európai uniós viszonylatban a magyar volt a harmadik legnagyobb gazdasági mentőcsomag a kontinensen, csupán Csehország és Németország tudott, pontosabban mert nagyobb programot indítani.