Két év kihagyás után idén ismét megszervezték a magyar gasztronómia csúcsrendezvényét, a Gourmet Fesztivált (korábban Budai Gourmet-t), amelynek keretében a legjobb magyar éttermek jelentős része kitelepül a Millenárisba és két, három vagy négy tányérba sűríti a szervezők által megadott témában csapatának tudását. Az idei rendezvény az Örökség mottót kapta, ehhez igazították a séfek a kompozícióikat.
A sajtó képviselőit a csillagos Borkonyha étterem standjánál fogadták a szervezők, Sárközi Ákos séf személyesen kínálta a kókuszhéjban tálalt, vibráló, remek ízharmóniájú thai gulyást.
A trakta a Bobajka – Clarisse – Botaniq bár triónál folytatódott, ahol meglepetésemre a legnevesebb magyar séfek egyike, Litauszki Zsolt köszöntött csapattagként, akivel első ízben a Maligán vendéglő utolsó hetében, 2008-ban találkoztam s akit a nagyközönség a Zsiday-csoport corporate séfjeként ismerhetett meg. Néhány alkotásának íze, látványa most is elevenen él bennem, a currys karalábéfőzelékkel körített rántott velőtől a zöldalmatükrön felszolgált lazacig. A hamburger műfajban még csak közelítőleg sem ettem olyat, mint amit ő készített a Baltazárban 2014-ben. Élmény volt vele elbeszélgetni a legerősebb éttermi csoportok egyikének jelenéről és tervezett jövőjéről, a nyitás előtt álló szállodákról és étteremről.
A szeretnivaló nevet választott Bobajka, amelynek néhány fogását (tokaji boros libamáj terrine-t, slambuccal körített szilvásváradi füstölt, majd pirított pisztrángot és mákos gubát, más néven bobajkát) meg is kóstolhattuk, a tarcali Andrássy hotelben nyitja meg kapuit ez idő tájt. Ami kiváltképpen jó hír, hiszen első számú borvidékünk, Tokaj nem bővelkedik kiemelkedő éttermekben. Nem száz százalékig mérvadó, de azért szimptomatikus, hogy a Dining Guide TOP 100-as listájába (ami idén 142 éttermet számlál) egyetlen egység sem került be erről borvidékről, hacsak oda nem számítjuk az Encsen működő „Anyukám Mondta” nevű kultikus vendéglőt. A Bobajka bemutatkozó három fogása meggyőzőnek bizonyult. Remek ötlet volt részükről az ételekről készült képeknek művészi hátteret biztosító fotóbox.
A Clarisse étterem, amelynek az utóbbi három évtized legátütőbb, legkomplexebb vacsoraélményét köszönhetem, ezúttal is brillírozott, itt is fotóboxos háttérrel fényképezhettük a „mangalica, káposzta, gabona”, valamint a „körtegolyó” névre hallgató alkotásokat.
A Gerbeaud ház standjánál megismerhettük a nemrég nyitott, „Műhely – az Onyx előszobája” nevű kulináris közösség éttermét, amely az imént említett Dining Guide kalauzban az előkelő 13. helyen végzett. (A 142 étteremnek az utolsó tízes csoportjába is olyan élenjáró éttermeket találunk, mint a 67Sygma, a Ráspi vagy a Fiastyúk, más kérdés, hogy néhány olyan egység is felkerült a listára, melyeket inkább az alternatív kategóriába vagy a pontozás nélküli rovatba sorolnék.) Mint megtudtuk, itt valódi csapatmunka folyik, a benne részvevők fotóit a betöltött feladatkörök megjelölésével a stand mellett egy táblára rögzítették.