Szeged legfőbb nevezetességei közé tartozik a Magyarok Nagyasszonya-székesegyház, közkeletű nevén a szegedi dóm, Magyarország egyetlen székesegyháza, mely a huszadik században épült. 1930. október 24-én szentelték fel vitéz nagybányai Horthy Miklós kormányzó és Klebelsberg Kunó kultuszminiszter, valamint több tízezer ember jelenlétében. Az árkádok alatt nagyjaink szobrai láthatók, a templom előtti hatalmas tér ad otthont a Szegedi Szabadtéri Játékoknak s megannyi rendezvénynek. Ezek közül hadd emeljem ki a Borteret, a város őszi borfesztiválját, mely az aradiak és temesváriak közül is évről évre sokakat átcsábít a száz kilométerre fekvő Tisza parti városba. A jeles eseményt idén, két év kihagyás után, ismét megrendezik szeptember 14. és 18. között.
A tér alagsorában a látogatóközpont mellett, a dóm altemplomának bejáratánál 2017-ben nyílt meg a Katedrális étterem, mely azóta is a város vendéglátásának felső szegmenséhez tartozik. Az asztalon élő növény, az egyik falon és a padlón a dóm tervrajzai, a másik falat az egyház által is kultivált emberi erények latin feliratai díszítik. Az egyszerű, letisztult formavilágú, fehér hengert formázó világítótestek között akad egy üzenetértékű, articsóka (vagy komló?) formájú is.
Az étterem, illetve a látogatóközpont adott otthont 2018. április 14-én A magyar borászat fenegyerekei elnevezésű borkóstoló „első kiadásának”, mely a természethű borokat készítő borászok egyfajta seregszemléje volt, ahol nemcsak kiemelkedő borokat kóstolhattunk, hanem el is lehetett beszélgetni a rendezvényt személyes jelenlétükkel megtisztelő borászokkal Alkonyi Lászlótól Tarnóczy Zoltánon, Sziegl Balázson, Kaló Imrén, Sándor Zsolton, Léder Zoltánon, Kiss Jánoson keresztül Maurer Oszkárig. (Elnézést azoktól a kiváló borászoktól, akiknek nedűit kóstoltam, de a késő délutáni órák tumultusában már eszmecserére nem volt mód.)
A beavatkozásmentes borok készítőit megosztja a kén használatának kérdése, e fórumon, mint a nevekből is látható, ként használók és azt teljes mértékben elutasítók egyaránt részt vettek. Bevallom, Maurer Oszkár kénmentes és alacsony kénszintű borainak megkóstolásáig igencsak szkeptikus voltam abban a tekintetben, hogy lehet-e időtálló kénmentes bort készíteni egyáltalán, amit ebben a műfajban korábban ittam – külföldi borászatoktól –, az nem győzött meg erről. A Katedrális étteremben a kénmentes borok létjogosultságába vetett hitem megerősödött, Major Levente 2015-ös Szent Anna olaszrizlingjét nem egyszerűen élvezetesnek, hanem egyenesen katartikusnak éreztem, azóta is a legjobb magyar olaszrizlingek egyikének tartom.