Ha a hosszú évek alatt, pincelátogatásokon összegyűjtött borturista tapasztalatok az egyetemi képzéssel rokoníthatóak a borok világát illetően, akkor a zárt térben megrendezett egységáras sétálókóstolók felérnek egy intenzív képzéssel, amolyan gyorstalpalóval. Nyilván mindkettőnek megvan a helye a Nap alatt.
A sétálókóstolók közül a Furmint Február volt az első, mely egy fajtát összekapcsolt egy hónappal, majd arra a fajtára építették az egész koncepciót. (Ezt az ötletet vette kölcsön egy másik csapat az Olaszrizling Októberrel.) A választás kiváló volt, sokak szerint a furmint az a fajta, amire bormarketinget lehet építeni, ami érdekelheti a világot. Részint mert Tokajban és Somlón terem elsősorban, mely borvidékek terroirja izgalmas lehet minden borkóstoló számára, bárhol is éljen a világban, másrészt maga a fajta rendelkezik kellő üzenetközvetítő erővel a termőtalajt illetően.
Tavaly a február hónap nagy részében még a Covid uralta a main stream médiát világszerte, amíg az orosz-ukrán háború ezt felül nem írta. Így májusban került e kiváló rendezvény megszervezésre pazar helyszínen, a Hagyományok Házában. (Melytől egyébként a korábbi években a Vajdahunyad várában működő Mezőgazdasági múzeum sem maradt el szépségben, a szervezőknek jó érzéke van a helyszínválasztáshoz. Az minden esetre egy rendkívül kóstolóbarát újítás, hogy biztosítanak elegendő ülőhelyet azoknak, akik megpihennének az öt órás sétálókóstoló közben.)
Idén, tizenharmadik alkalommal is pazar volt borfelhozatal, mind mennyiségben, mind minőségben. Nemcsak a fajta fellegvárainak tekinthető, már említett két borvidék jeles borászai jöttek el, kóstolhattunk furmintokat a Mátrából, Sopronból, a Balaton-felvidékről, Badacsonyból, a Balatonfüred-Csopaki borvidékről, a Garam mentéről, s a Szerémségből is.
Úgy alakult eddig, hogy szinte minden évben volt egy revelatív élményt nyújtó felfedezésem, vagy akár több is néha. A kétezertízes évek elején egyik évben Balassa István borai hatottak rám katartikus erővel, később Kovács Nimród ma már „Sky” néven forgalmazott nagyegedi Furmintja, majd a Serpens pince adta ezt az élményt, az idei kóstoló nagy meglepetését a Bacsó András által jegyzett Mariasy borok adták.
A kóstoló előtt célszerű megebédelni, ez szerepelt a főszervező ötletgazda Kézdy Dániel tíz jótanácsa között is. A Hagyományok Háza vonzáskörzetében több színvonalas étterem működik, tavaly kettőt is meglátogattam ezek közül a kóstoló előtt a Moszkva teret és Jardin de Paris-t. Mindkettő remek élményként rögzült.