A Fogarasi-hegység lábánál fekszik a festői havasok nevét viselő városka, az egykori Fogaras vármegye névadója. Első említése a XIV. századból való. 1910-ben 7623 lakosából 3367 volt magyar, 3159 román és 1010 német. Mára a magyarság részaránya öt százalék alá esett, 30 715 főből mindössze 1056 vallotta magát magyarnak 2011-ben, a németek száma elenyésző.
Aki Székelyföldre igyekszik a déli, Brassót érintő útvonalon, ritkán áll itt meg, a kommunista építészet éktelenkedő épületei és a magyar ízlésvilágtól igencsak idegen, hatalmas, aranyozott tetejű ortodox templom nem igazán hívogató, arról nem szólva, hogy a „hagymakupolás honfoglalás” betonba öntött szimbolikáját hordozza. A hajdani vár az egyetlen látnivaló, amin megakadhat a várost átszelő gépkocsivezető szeme.
A régi főtér, amely hordoz valamit az Osztrák–Magyar Monarchia kisvárosainak hangulatából, el van rejtve, de közel esik a várhoz, pár percnyi séta mindössze.
A Kárpátiaéttermek.hu adatbázison dolgozva a járvány időszaka alatt álltam meg két ízben is Fogarason, hogy a település legjobbnak ígérkező éttermeit meglátogassam. Kellemes élményt nyújtott mind a Color Pub, mind pedig a Casa Terra. Utóbbi nem teljesítette ki saját ambícióit, de egyértelmű volt az üzemeltetők törekvése arra, hogy az átlagból kiemelkedve minőségi szolgáltatást nyújtsanak.