Van-e vajon a magyar boroknak vezető illat- és ízjegye? Ezen annak okán kezdtem el gondolkodni, hogy vasárnap nyílik a ma már Európa legrangosabbnak tartott borászati kiállítása Düsseldorfban. Magyar borok és termelők is szép számmal bemutatkoznak majd. Kóstolhatnak az érdeklődők fehér és kék szőlőfajtákból készült borokat, őshonos és nemzetközi kínálatból, hűvös és melegebb termőhelyről, száraz és édes borokat. Lesz pezsgő és csendes bor, Tokaj és Villány egyaránt megmutathatja majd magát. De vajon mi lesz az, ami mintegy lenyomatként megmarad a borainkkal most ismerkedőkben? Szép savak, magas alkoholok, kissé esetleges hordóhasználat? Nem könnyű meghatározni.
Számomra egész biztosan egy olaszrizling–furmint–kadarka–kékfrankos forma négyszög mondja a legtöbbet a Kárpát-medence borairól. Meleg és fűszeres karakter, néha sarkos, de őszinte. A vágyott vezető illat- és ízjegy pedig nem más, mint az egyediség. Ne felejtsük el: mi vagyunk Európa közepén.
Pfneiszl Birgit és Katrin Távoli világ 13. évjárat 2019 – Sopron Malbec, carmenére, shiraz, sangiovese, zinfandel összetételű bor. Különleges, kedves házasítás a birtok nemzetközi fajtáiból. Mondhatni, szinte minden van benne, ami otthon volt. A bornak mégis van karaktere az első évjárattól kezdődően. Az aktuális 13. van most piacon. Könnyed a megjelenése – korábbi évjáratai mintha vastagabbak lettek volna –, ami egyáltalán nem baj, sőt! Illata hallatlan behízelgő. Adjuk meg neki a kötelező 20 percet a pohárban, csupa csoda világ tárul fel benne.
Friss kakukkfűvel benőtt mező jegyei keverednek kis mazsolával és élénk, buja fűszerekkel. Cseresznye, amarone, marcipán. De a java még hátravan – mégpedig a finoman selymes, puha textúra. Hosszú, igen gazdag és finom bor.
Horváth József Ráspi Gneis (kékfrankos, öreg tőkék bora) 2017 Kékfrankos a négyzeten bor. Megjelenésében már melegszik, de illata határozott és férfias. Rengeteg grafit és cédrus mellett egy kevés érett málna és ibolya bukkan fel benne. Kóstolva is határozott vonalai tűnnek ki leginkább. Tartós a szájban, hosszú és izgalmas. Remek példája annak, hogy nem érdemes félni sem a soproni boroktól, sem a kékfrankostól.
Borítókép: illusztráció. (Forrás: a szerző)