A magyar vendéglátás gasztro-forradalomnak is nevezett, kétezertízes évekbeli minőségelvű megújulásával együtt járt a street food, a sör, a kávé és a kenyér műfajában is az ugrásszerű fejlődés. Már az évtized első felében megjelent néhány kovásszal dolgozó, ma is működő kézműves csúcspékség, élükön a Pipaccsal, mely nagyjából olyan pozíciót foglal el ebben a szakmában, mint Szepsy István a borászatban, vagy a Brew Your Mind a sörfőzdék között.
A Covid-jelenségkörrel összefüggésbe hozható otthoni kovásznevelés első látásra paradox módon adott újabb lökést a csúcspékségeknek, ma már egyszuszra fel sem sorolható valamennyi. Valójában érthető a jelenség, az embernek nincs mindig ideje kenyeret sütni, de miután megkóstolta a kovászosat, jó eséllyel nem adja már alább.
Visszatérve a kovásszal dolgozó pékségek gyarapodására, ma már kijelenthető, hogy a fővárosban csak az nem vásárol kovászos kenyeret, aki sajnálja rá a pénzt, vagy annyira megszokta az adalékos, puffasztott gyári kenyeret, hogy nem érez igényt a valódira. Nem kétséges, a kilónkénti 2000 forint körüli ár nem csekély, de ez az az eset, amikor az árkülönbséget messzemenően kompenzálja a minőségbéli differencia.
A vidék is ébredezik, beleértve a külhoni területeket. A nemrégiben Szabadkán gasztro-túráztunk, meglepett, hogy az első hely, ahol minőségi sört sikerült kapni, az egy kovászos pékség volt. Mint helyi idegenvezetőnk és lelki jóbarátunk, Maurer Oszkár elmesélte, egy orosz házaspár nyitotta a Rustique pékséget, mely „Hleb e vino” (kenyér és bor) néven is hirdeti magát, hiszen ez a két legfontosabb profiljuk. Kínálnak kovászos kenyereket, péksüteményeket, szendvicseket, néhány kézműves ínyenc terméket, illetve prémium minőségű, zömmel natúr borokat és kiemelkedő helyi kraft söröket. Kávéjuk is speciality kategóriájú. Kenyér és bor – mintha az utolsó vacsora ihlette volna a „pótelnevezést”.