A nyugati világot egyre inkább eluraló woke-őrület amellett, hogy súlyosan fertőzi a legifjabb, értelmileg éppen csak nyiladozó nemzedékek gondolkodását, kompromittál jobb sorsra érdemes szellemi irányzatokat.
Ha ma a zöldideológiáról hall egy minimális kritikai szellemmel megáldott ember, aki nem veszi be egy az egyben a mainstream propagandát, akkor nem az emberiség jövője szempontjából létfontosságú környezetvédelem jut az eszébe, hanem a normalitást lábbal tipró, woke-fertőzött zöldpártok.
Hasonló a helyzet vegán és vegetariánus létmóddal. Mivel a globális tudatipar hatalmas erővel tolja az arcunkba a veganizmust, megspékelve sokszor kevéssé komolyan vehető környezetvédelmi érvekkel, tapasztalatom szerint a normális gondolkodású emberek jelentős része elvből elutasítja azt. Holott nem kellene a gyermeket kiönteni a fürdővízzel együtt.
A konzervatív emberek által méltán emlegetett „boldog békeidőkben” dédanyáink sem ettek minden nap húst, egy háziasszonynak erénye volt akkoriban is, ha ügyesen tudott bánni a növényi alapanyagokkal.
A magam részéről érdeklődéssel ülök be vegán és/vagy vegetariánus éttermekbe, van, hogy katarzisközeli élményt adnak, mint a Samsara Kolozsváron vagy a soproni Bojtorina, van, hogy csak rokonszenves, szeretnivaló, egyelőre még kellő szaktudásnak híján levő próbálkozásként könyvelem el a helyet, mint a lelkes magyar fiatalok által Óbecse központjában életre hívott Két Sárgarépát. Az igazság az, hogy kifejezett csalódást még egyik vega hely sem okozott.
Az első kategóriába sorolom legfrissebb élményemet, a tavaly október végén nyitott Tioman éttermet, amelyet egy több évtizeden keresztül vendéglátással foglalkozó, sokfelé megfordult, hosszabb németországi tartózkodás után hazatért séf, Szabó Attila nyitott Győrben feleségével, Annamáriával, aki felszolgálóként erősíti a családi vállalkozást.
Jelenléte persze messze többet jelent a felszolgálásbeli segítségnél, kedvesen és közvetlenül elbeszélget a vendégekkel, valódi otthonosságérzést teremt, ami egy olyan hatalmas „plusz” egy étterem esetében, amivel sajnos csak ritkán találkozunk. Egyik örök kedvencem, a gyulai Patrióta követte ezt a modellt, míg működött: a férj a konyhán dolgozott, a feleség vendégtérben tett meg mindent azért, hogy a betérő elégedetten távozzon. Annyi a különbség, hogy a Tiomant nem ketten viszik, alkalmazottak is segítik a tulajdonosokat mindkét fronton, másrészt Attila is örömmel elbeszélget azokkal a vendégeivel, akik nyitottak a gondolatcserére. (A Patrióta séfjét, Csiszér Árpádot sosem láttuk a vendégtérben, s ezt nem kritikának szánom.)