Egy magyarországi üzletben télvíz idején olykor az avokádó, máskor a dinnye akciós, és bár az áfonya ritkán olcsó, egész évben kapható - és ki tudja, mennyi benne a növényvédőszer-maradék. Hiába tudjuk mind, hogy környezetünk és egészségünk szempontjából is az a legjobb, ha idényhez igazodó, régiónkban megtermő alapanyagokat vásárolunk és fogyasztunk, a hipermarketek polcai előtt állva könnyű elcsábulni.
Növényvédőszer-maradvány gyümölcseinkben
A szőlőnek például ősszel van szezonja, ugyanakkor akár magvas, akár mag nélküli csemegeszőlőt fogyasztanánk, jó eséllyel egész évben válogathatunk a fürtök közül a nagyobb üzletekben. Ezek természetesen zömében nem magyar termesztésű gyümölcsök, a világ különböző tájairól importálják a szőlőt a Rizikométer bejegyzése szerint. A CVUA Stuttgart erre alapozta vizsgálatát: szerették volna kideríteni, a szőlő származási helye befolyásolja-e a gyümölcs minőségét és biztonságát. A kutatás során 64 csemegeszőlőt vizsgáltak meg, melyek Olaszországból, Dél-Afrikából és Törökországból származtak. Eredményeik azt mutatják, hogy bár minden szőlőben található növényvédő szer,
az EU-n kívülről érkező gyümölcsökben közel négyszer annyi növényvédőszer-maradék található, mint az unióban termettben.
Az unión kívülről importált szőlők közül nyolcban is a megengedett határértéket meghaladó mennyiségben fordult elő növényvédő szer – ugyanakkor a meghatározott értéket egy európai szőlő vegyszertartalma is meghaladta.
Jó hír, hogy a vizsgálat során az ökológiai gazdálkodásból származó szőlőkben egyáltalán nem találtak növényvédőszer-maradékot a kutatók. Fontos tehát megnézni a vásárlás során nemcsak azt, honnan érkezik a zöldség és gyümölcs, de azt is, milyen gazdálkodásból származik. Mint a Mindmegette felhívja a figyelmet, az organikus, bio vagy más néven öko környezetben nevelt alapanyagok sok esetben magasabb tápanyagtartalommal bírnak, mint nagyipari társaik, hiszen a bio gazdálkodásban a mennyiség helyett sokkal inkább a minőség jelenti a végcélt. Ennek az odafigyelésnek azonban megvan az ára. A bio termékek értelemszerűen drágábban a nagyipari körülmények között előállított, műtrágyával, növényvédő szerekkel, gyógyszerekkel kezelt alapanyagoknál és az azokból előállított élelmiszereknél. Egészségünk szempontjából azonban egyértelműen ezek jelentik a jobb választást.
Arról, téli időszakban milyen zöldséget, gyümölcsöt együnk (például szőlő helyett), itt írtunk bővebben. A káposzta például mindig jó választás - azért is, mert ilyen finomság készülhet belőle: