Kétségkívül azt a honfitársunkat is meg kellene süvegelni, aki lengőtekében lenne a földkerekség legjobbja, ám az úszás mégiscsak más kávéház, Michael Phelps- és Ryan Lochte-kaliberű héroszokkal, vagy éppen a nőknél Katie Ledeckyvel, aki idén 400, 800 és 1500 gyorson is világcsúcsot döntött. Azonban ez is kevés volt ahhoz, hogy a Nemzetközi Úszószövetség (FINA) idei díjátadóján ő legyen a befutó. Hosszú Katinka azután, hogy a berlini Eb-n megnyerte a 200 és a 400 vegyest, valamint a 100 hátat, a rövidpályás világkupa sorozatban 51 aranyat gyűjtött, a dohai vb-n pedig 100 és 200 háton, illetve 100 és 200 vegyesen is világrekorddal győzött a 25 méteres medencében.
A nem csak maga nemében páratlan produkciója láttán – a férfiaknál még csak ehhez mérhető produktumra se volt képes senki – az amerikaiak hiába szívták a fogukat, Ledecky hoppon maradt. (A FINA döntését amúgy még a vb előtt kihirdették, utána pedig már semmiképpen sem lehetett apelláta.) Azt mondani sem kell, hogy Hosszú Katinka itthon simán elvitte Az Év Sportolója díjat, a határainkon túli elismerését pedig jól mutatja a bevezetőnkben említett beszavazása az európai top tízbe, a nyolcadik helyre. S ezt abban a mezőnyben kell elhelyezni, ahol az immár kétszeres világbajnok Lewis Hamilton az első, Manuel Neuer a második, Novak Dokovic a harmadik, Cristiano Ronaldo a negyedik. Maradva az úszásnál, Berlinben Cseh László (200 vegyes) és Verrasztó Dávid (400 vegyes) szintúgy a dobogó tetejére állhatott, Dohában pedig Gyurta Dániel (200 mell) és nem kis meglepetésre Bernek Péter (400 gyors) lett még világbajnok.
Kajakosaink, kenusaink hagyományosan szállítják az érmeket a soros világversenyekről, és ez idén sem volt másképpen: a moszkvai vb-n az olimpiai számokban három aranyat, egy ezüstöt és két bronzot lapátoltak össze. Nyert Kozák Danuta (K–1 500), a Szabó Gabriella, Csipes Tamara kettős (K–2 500) és a Szabó Gabriella, Kozák Danuta, Kárász Anna, Vad Ninetta négyes (K–4 500), második lett a Vasbányai Henrik, Mike Róbert duó (C–2 1000), harmadik Vajda Attila (C–1 1000) és a Kammerer Zoltán, Tóth Dávid, Kulifai Tamás, Pauman Dániel négyes (K–4 1000). Előtte a brandenburgi Eb-n női szakaszunk ugyanígy szállította ezt a három aranyat, sőt Kozák még 200-on győzött, és itt Vasbányaiék is nyertek. Kozák Danuta Az Év Sportolója szavazáson bejött a második helyre; itt jegyezzük meg, hogy a harmadik az alpesisíző Miklós Edit lett, a téli olimpián a lesiklásban jegyzett hetedik helye számunkra sporttörténelmi léptékű. S az is az esztendő nagy története, hogy Babos Tímea a tenisz szentélyében, Wimbledonban a francia Kristina Mladenoviccsal párosban döntőt játszhatott.
Nanningban a torna-vb-n olimpiai bajnokunk, Berki Krisztián a tavaszi Eb-ezüstje után visszaült a trónra, lólengésben parádés gyakorlattal rukkolt ki, s bevallása szerint nagyon kellett a lelkének ez a győzelem. Így lehet ezzel sérülései után a birkózó Bácsi Péter is, aki a taskenti vb-n és a vantaai Eb-n egyaránt első lett a kötöttfogás 80 kilogrammos súlycsoportjában. A finnországi kontinenstornáról Lőrincz Tamás is hazahozta az aranyat 71 kilogrammban. Pars Krisztiánnak az Eb volt az év fő versenye, Zürichben meg is nyerte a kalapácsvetést, s mivel az atlétikában ebben a számban Európa jelenti a világot, tőle többet idén nem várhattunk. Az Év Sportolója-szavazáson Berki, Bácsi, Pars volt az első három sorrendje, Cseh László a negyedik, de szóljunk az ötödikről is. A még csak 20 éves cselgáncsozó, Tóth Krisztián a 90 kilogrammban előbb bronzérmet szerzett az Eb-n, majd ezüstöt a cseljabinszki vb-n. A montpellier-i kontinenstornán Csernoviczki Éva 48 kilogrammban megvédte a címét.
Európa-bajnok lett Erdei Zsolt is, aki Kecskeméten simán megszerezte a WBO Eb-övét félnehézsúlyban, s az ország Madarának ez volt a búcsúfellépése a ringben. Öttusában a székesfehérvári Eb-n, majd a varsói vb-n egyaránt magyar sikert hozott a férfiak csapatversenye – Kasza Róbert, Demeter Bence, Tibolya Péter, a vb-n Kasza, Demeter, Marosi Ádám –, de olimpiai megközelítésből be kellett érnünk Kasza Róbert világbajnoki negyedik helyével. A kazanyi vívó-világbajnokságon csupán egy magyar érem született, az is csak bronz lett a férfikardcsapatok versenyében, amely a Rio de Janeiro-i olimpián nem lesz műsoron. A párbajtőröző Rédli András Eb-aranya némileg kozmetikázza a pengeforgatók idei halovány szereplését.
Rióba eddig két versenyzőnk jutott ki: a sportlövő Tobai-Sike Renáta a granadai vb-n a sportpisztolyosok között szerzett bronzérmével, a vitorlázó Berecz Zsombor pedig a santanderi vb-n a finndingi hajóosztályban elért tizenötödik helyével. Sportlövészetben Miskolczi Julianna a moszkvai Eb-n légpuskában aranyérmes lett; kár, hogy a vb-t elpuskázta, így a kvótát máshol kell megszereznie. S 2015-ben már mindenkinek Rio lesz a célkeresztjében.