„Az úszás egyéni sport, de mivel a résztvevőit csak abban a másfél-két percben láthatja a közönség, amíg a vízben vannak, valamit tennünk kell az eladhatóságának növelése érdekében. A megoldás: átalakítjuk az úszást csapatsportággá. Az egyes klubokat alkotó versenyzők negyedóránként vízbe ugranak, a bemelegítést, lazítást is a közönség számára látható helyen, a medenceparton végzik, és a nézőknek lehetőségük lesz arra, hogy csapatoknak szurkoljanak! Ahogy az NBA-ben vagy az NFL-ben” – taglalta a hamarosan beinduló ISL-bajnokság részleteit a sorozatot megálmodó orosz nagyvállalkozó, jobbján kulcsemberével, a budapesti ISL-klub (franchise) sztárjával, vezetőjével, egyszersmind tulajdonosával, Hosszú Katinkával és a szervezésben láthatólag komoly szerepet vállaló edzőjével, Petrov Árpáddal. Hosszú elárulta, a budapesti franchise (amelynek még nincs neve) versenyzőinek toborzásánál elsőbbséget élveznek a magyar élúszók, Katinka név szerint is megemlítette Cseh Lászlót, Milák Kristófot, Verrasztó Dávidot és Késely Ajnát.
A tervek szerint nem lesznek előfutamok, hanem csak az egyes helyszíneken versenyző négy csapat két-két versenyzője ugrik medencébe egy szám döntőjében. Az biztosnak tűnik, hogy az 1500 méter gyors nem szerepel a kétnapos viadalok programjában a hossza miatt. Egy csapat minimum 24, maximum 30 főből áll, s nem szükséges előre megadni, ki milyen számot vállal.
Úgy általában is igaz az ISL-sorozatra, hogy a részletek még nem igazán kristályosodtak ki. Grigorisin rá is mutatott: a 2019-es szezon csak teszt lesz, az alapszakaszt követően – amely várhatóan hét-nyolc állomásból áll – december 17–22. között, Las Vegasban rendezik a döntőt. Hosszú Katinka mellett a brit Adam Peaty, az olasz Federica Pellegrini, az amerikai Ryan Murphy és az ausztrál Cate Campbell lesznek az ISL nagykövetei.

Fotó: Nemzeti Sport/Tumbász Hédi
Azt a Four Seasons Hotel Andrássy-termében rendezett sajtóbeszélgetés valamennyi résztvevője hangsúlyozta, hogy nem szándékoznak konfrontálódni a FINA-val, de azt sem titkolták, hogy a nemzetközi szövetség korifeusai nem nézik jó szemmel az ISL zászlóbontását. Már csak azért sem, mert egyfajta árversenybe kényszerítette őket, amit az is bizonyít, hogy az ISL sorozatának bejelentése után pár nappal a FINA is hírt adott a saját, több millió dollárral díjazott versenysorozatának létrehozásáról.