Összeköttetésben a sakkal

Tapasztaltuk már ennek az ellenkezőjét is, de Polgár Judit állítja, a sakk összeköt minket, más értelmezésben sok mindennel összeköttetésben áll. Az idei, sorrendben az ötödik Világsakkfesztiválnak egyenesen ez a mottója. A sok hagyományos – gyereksakkverseny, szimultán, konferencia – mellett az eseménynek lesz egy új programja, sőt a mesterséges intelligencia annál is több, hajtóereje a bennünket körülvevő (sakk)életnek.

2019. 10. 03. 12:54
POLGÁR Judit
A játék népszerűsítése szívügye a korábbi klasszisnak Fotó: MTI/Kovács Tamás
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A sakktörténelem valaha volt legmagasabb Élő-pontszámú – ekképpen legjobb – női játékosa a házigazda Morgan Stanley cég magyarországi irodájának vezetőjével, Fogarasi Norberttel a pulpituson ülve beszélt a jövő szombati fesztiválról és a sakkról érdekfeszítően, a mögöttük kifeszített méretes tabló olykor mégis elragadta a megjelentek figyelmét. Első ránézésre inkább egy gyerekeknek szóló információs táblának tűnt, jobban szemügyre véve azonban minden rajta volt tömören kifejezve, amiről az idei sakkfesztivál, avagy Polgár Judit értelmezésében a sakk szól. A négy különböző színű mező – sport, oktatás, művészet és tudomány – összeköttetésében egy vibráló sakktábla állt, olyan területek és tevékenységek között közvetítve, mint sakkpalota és Nemzeti Galéria, robotika és kézművesség, vagy éppen kihívás és mesterséges intelligencia (MI). Lehetetlen mindegyik mellett elidőzni, utóbbit – önkényesen – azért is ragadjuk ki, mert Polgár Juditnak kedves története van arról, miképpen is vált a sakk az MI egyik kísérleti terepévé.

– Demis Hassabis, a világhírű programozó és vállalkozó, a DeepMind cég vezetője maga is sakkozóként kezdte. Amikor tavaly Londonban a világbajnoki páros mérkőzésen találkoztunk, elmesélte, tulajdonképpen miattam váltott a programozásra. Tizenkét évesen őt is ígéretes tehetségként tartották számon, de amikor azt látta, hogy egy év alatt mennyivel többet fejlődtem, mint ő, akkor úgy döntött, inkább a tudománynak szenteli az életét.

A játék népszerűsítése szívügye a korábbi klasszisnak
Fotó: MTI/Kovács Tamás

Közhely, hogy a sakkprogramok ma már lényegesen erősebben játszanak az embernél. Ám éppen a DeepMind fejlesztése, az AlphaZero megdöbbentő távlatokat nyitott. Háttéradatbázis, tehát megnyitási repertoár híján, csupán az elemi szabályokat (lépések, a sakk, a matt fogalma stb.) ismerve, öntanulással kilenc óra alatt odáig jutott, hogy a legjobb programokat is legyőzte. Állítólag Magnus Carlsen is merített ihletet a gép stílusából. Ez eddig inkább fordítva volt szokás. A téma iránt érdeklődőknek jövő szombaton Vizi E. Szilveszter, a Magyar Tudományos Akadémia korábbi elnöke tart majd előadást.

Kramnyik a díszvendég

Több év után a három nővér, tehát Zsuzsa, Zsófi és Judit ismét közösen áll a közönség elé. A sakkozás tizennegyedik férfi világbajnoka, Vlagyimir Kramnyik lesz a fesztivál díszvendége, de ellátogat az eseményre a Nemzetközi Sakkszövetség elnöke, Arkagyij Dvorkovics is.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.