Egyelőre csak tizenegyen

Székely Éva halálával tizenegy tagúra fogyatkozott a Nemzet Sportolóinak eredetileg tucatnyi tagot számláló klubja. A törvény értelmében hatvan napon belül, tehát április végéig a jelölőszervezeteknek, illetve a cím birtokosainak javaslatot kellene tenni az új tag személyére, jelen koronavírusos helyzetben azonban könnyen lehet, hogy erre csak a járvány lecsengése után kerül sor.

Ch. Gáll András
2020. 03. 19. 12:14
Mszly Klmn
Mészöly Kálmán is egyike a klubtagságra esélyes legendáknak Fotó: Illyés Tibor
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nemzet Sportolója címet a magyar Országgyűlés 2004-ben a sporttörvényben alapította. A díjat azok a hatvan éven felüli, kimagasló eredményeket elért magyar sportolók kaphatják, akik aktív sportpályafutásuk befejezése után is meghatározó szerepet játszanak a sportéletben. A tizenkét „alapító tag” a következő volt: Albert Flórián, Balczó András, Gyarmati Dezső, Hammerl László, Keleti Ágnes, Kulcsár Győző, Polyák Imre, Portisch Lajos, Puskás Ferenc, Székely Éva, Welter Györgyné Ivánkay Mária, Zsivótzky Gyula. Közülük Balczó, Hammerl, Keleti, Portisch és Ivánkay szerencsére még él, a további hat, jelenlegi tag: Kamuti Jenő, Kárpáti György, Magyar Zoltán, Rejtő Ildikó, Schmitt Pál és Varga János.

Bár a tizenkét tagú exkluzív klubnak nincs kinevezett elnöke vagy vezetője, kiterjedt nemzetközi és hazai kapcsolatrendszere, óriási sportdiplomáciai tapasztalata birtokában hallgatólagosan Kamuti Jenőt tekintik a nemzet sportolói afféle szervezőtitkárnak. Tőle kérdeztük, mikor töltik be Székely Éva megüresedett helyét, s ki lehet a tizenkettedik kiválasztott.

Mészöly Kálmán is egyike a klubtagságra esélyes legendáknak
Fotó: Illyés Tibor

– Úgy gondolom, a jelenlegi egészségügyi vészhelyzetben semmilyen szempontból sem lenne szerencsés elhamarkodnunk a döntést – mondta a kétszeres olimpiai ezüstérmes egykori tőrvívó, az UNESCO Fair Play-díj kitüntetettje, a Nemzetközi Fair Play Bizottság elnöke. – Nézze, felettébb kockázatos lenne egy asztalhoz ültetni tizenegy, jobbára nyolcvan körüli vagy annál is idősebb hölgyet és urat, hogy eldöntsék, ki legyen a nemzet sportolója. Ki viselné annak az ódiu­mát, ha véletlenül valamelyikünk megbetegedne és meghalna? Természetesen ma már lenne technikai lehetőség egy internetes konferenciára, de én azt szeretném, ha egymás szemébe nézve választanánk meg a klubunk tizenkettedik tagját. Ennek azonban most nincs itt az ideje, és a sport­államtitkárságnak is azt fogom javasolni, hogy halasszuk el a döntést a koronavírus-járvány utánra.

Ettől függetlenül nagyjából leszűkíthető néhány legendára azok köre, akik számításba jöhetnek fantasztikus eredményeik, sportemberi nagyságuk vagy az élsport határain túlterjedő jelentőségük révén. A legendás labdarúgók közé sorolható, játékosként kétszeres, majd szövetségi kapitányként is vb- résztvevő Mészöly Kálmán, a sokszoros válogatott, ezüstcipős Dunai Antal, a kétszeres olimpiai bajnok öttusázó Török Ferenc, az 1976-ban olimpiai bajnok vízilabdacsapat vezéregyénisége, Faragó Tamás egyaránt megkérdőjelezhetetlen választás lenne. Kamuti Jenő említette Monspart Sarolta nevét is, aki ugyan nem olimpiai számban lett világbajnok – tájfutásban –, de sportága legendája, mondhatni szimbóluma, s emellett rengeteget tett a tömegek sportja, az egészséges életmód, a futómozgalom népszerűsítéséért, nem beszélve arról, hogy balszerencséjére az olimpiai járadék áldásaiból sem részesül. De senki sem csodálkozna akkor sem, ha Regőczy Krisztinára, a világbajnok, olimpiai ezüstérmes jégtáncosra esne a választás.

Ám ha megfogadják Kamuti tanácsát, csak a járvány lecsengése után.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.