Már nincs fehér folt Rossi csapatának idei programjában
Júniusban előbb hazai pályán Svédország, majd idegenben Azerbajdzsán ellen játszik felkészülési mérkőzést a magyar labdarúgó-válogatott.
Az első két magyar bajnokságot 1901-ben és 1902-ben a BTC csapata nyerte, aztán 1903 és 1929 között kizárólag vagy az FTC, vagy az MTK lett a bajnok – innen ered és rögzült az emlékezetben az örökrangadó elnevezés. S mert a szurkoló mindig szeret az erősekhez húzni, e két klub vált országszerte is a legnépszerűbbé (annak társadalmi, szociológiai hátterét ezúttal nem elemezzük, a Fradi e téren miért múlta felül a szomszédos riválist is sokszorosan).
Nyugodtan mondhatjuk, az FTC volt a „nagykövete” annak, ahogy a labdarúgás néhány év alatt meghódította az egész országot. A fejlődés félelmetes üteméről árulkodik, hogy amíg az 1901-ben kiírt első bajnokságban csupán öt csapat szerepelt, 1908-tól három, 1910-től négy, 1912-től öt osztályban kergették már a labdát! A Fradi néhány év alatt kinőtte 1500 férőhelyes Soroksári úti pályáját, s már 1911-ben felavatták az új, 40 000-es Üllői úti stadiont (az MTK elleni mérkőzéssel természetesen, a kezdőrúgást pedig személyesen Bárczi István, Budapest polgármestere végezte el).
E korszakban az 1908–09 és 1912–13 közötti öt idényben – akkoriban éppen őszi–tavaszi rendszerű bajnokságot rendeztek – egyaránt a Fradi lett a bajnok. A zöld-fehérek döbbenetes fölényéről árulkodik, hogy például 1913 áprilisában a válogatott Bécsben aratott 4:1-es győzelme alkalmával – az MTK-s Bíró Gyulán és a 33 FC kapusán, Zsák Károlyon kívül – kilenc ferencvárosi játékos adta a nemzeti tizenegyet.
Borbás Gergely (aki az FTC és a válogatott első gólját is szerezte), aztán a világháborút is megjárt Bródy Sándor és Rumbold Ödön mellett, sőt előtte Schlosser Imre volt a korszak legismertebb játékosa, „Slózi” az öt aranyérmet öt gólkirályi címmel koronázta meg. Aztán jött az I. világháború, s ezzel új korszak, futball és az FTC azonban kitörölhetetlen maradt a játékra termett emberek szívéből.
Az 1924-es olimpia labdarúgótornájának súlyos csalódása, az „egyiptomi csapás” hatására – a lesajnált afrikaiak 3:0-lal ejtették ki a magyar válogatottat – hazánkban 1926-ban bevezették a professzionális bajnokságot, és e lehetőséggel egyértelműen a Ferencváros élt a legjobban. Részben azért, mert a Fradinál dolgozott a sportág hazai történetének első profi szemléletű edzője, a korábbi kiváló játékos, Tóth Potya István, aki nemcsak ezért, hanem mártírhalála miatt is történelmi alakja a magyar labdarúgásnak. Igaz, az ellenfelek sem voltak akárkik. Az MTK mindmáig érvényes magyar csúcsként 1917–1925 között zsinórban kilenc bajnoki címet nyert, a tízes azonban már nem jött össze a kék-fehéreknek. Az FTC ugyanis az 1925–26-os évadban két ponttal megelőzte őket, majd egy évre rá már tizenegy pontot vert az addigra Hungáriára átkeresztelt gárdára (és hetet a feltörekvő, második Újpestre).
Az 1927–28-as idénynek így már toronymagas esélyesként vágott neki a Takács II József, Kohut Vilmos, Szedlacsik Ferenc, Turay József fémjelezte FTC, és fényesen be is váltotta a papírformát. Hét győzelemmel vett villámrajtot, aztán ugyan meghökkentő módon alulmaradt a Sabariával szemben (1:3), de újabb ötös sikerszériával bebetonozta magát az élre. Egy kisebb (Újpest, 1:1) és egy nagyobb (Hungária, 1:2) zökkenőtől eltekintve, 22 mérkőzésen 19 diadallal kétszeresen is triplázott a csapat. Egyrészt sorozatban a harmadik bajnoki aranyát nyerte, másrészt az idényben három trófeát söpört be, hiszen a Magyar Kupa mellett, illetve előtt először elhódította a kor legrangosabb nemzetközi klubtrófeáját, a Közép-európai Kupát. Méghozzá nem akármekkora fölénnyel: az oda-visszavágós döntő első felvonásán 7:1-re intézte el a „bécsi Fradit”, a Rapidot, a visszavágó (3:5) így formaság maradt.
1929 júliusában Montevideóban az 1924-es és ’28-as olimpia, majd az 1930-as, első világbajnokság győztese, Uruguay feletti 3:2-es parádé koronázta meg az évtized második felét.
A világbajnoki ezüstéremmel végződött 1937–38-as idény bajnoki címét az FTC három pont előnnyel nyerte meg az UTE előtt. A következő évben egyetlen ponton múlott, hogy nem védte meg a címét (a Zsengellér vezérelte Újpest lett a bajnok). Aztán kitört a világháború, s a profi korszak beköszönte óta Hungária néven versenyző MTK egyre nagyobb nyomás alá került. A kék-fehérek máig emlegetik, hogy az 1939–40-es bajnokság nem tiszta körülmények között dőlt el. Kétségtelen, az MTK már hét pont előnnyel is vezetett, aztán kikapott a Ferencvárostól és a Szegedtől is. Az FTC azonos pontszámmal, de jobb gólkülönbséggel lett bajnok az MTK előtt. A tárgyszerűség kedvéért jegyezzük meg, nem az utolsó fordulóban aratott 7:1-es győzelemnek köszönhetően, a Fradi +46-os, az MTK pedig +34-es gólkülönbséggel zárta a bajnokságot.
Aztán feloszlott az MTK (az MLSZ is elvesztette a függetlenségét), s az FTC 1941-ben utcahosszal, kilencpontos előnnyel védte meg a címét. Dimény Lajos együttesében még ott voltak az 1938-ban vb-ezüstérmes válogatott kulcsemberei (Sárosi György, Sárosi Béla, Lázár Gyula, Polgár, Gyula), továbbá olyan megbízható játékosok, mint a kapus Csikós Gyula, Tátrai Sándor, aki később edzője is volt a csapatnak – akár Albert Flórián felfedezőjét is tisztelhetjük benne, a Császár 17 évesen az ő irányítása alatt mutatkozott be a felnőttcsapatban! –, aztán Gyetvai László, az Angyalföldön is tisztelt Pósa Béla.
Hogy mi változott meg hirtelen a következő, 1941–42-es idényre, amelyet a Fradi kiválóan kezdett, de végül csak hatodikként zárt? Nos, az akkor még Weisz Manfréd FC-ként jegyzett, az első osztályba csupán két évvel korábban feljutott Csepel igazán nagy klasszisok híján is erős csapattá érett, magabiztosan lett aranyérmes, továbbá a visszatért Nagyvárad és Kolozsvár is veszélyes ellenféllé lépett elő.
A Fradi megújulása nem sokáig váratott magára. Már ebben az idényben bemutatkozott a felnőttek között Rudas Ferenc, 1942 nyarán a klub leszerződtette a saját nevelésű, akkor még csupán 13 éves Kocsis Sándort, egy év múlva Lakat Károlyt, a háború végeztével jött (ugyan csak egy idényre) Kubala László, majd Czibor Zoltán, Budai László, Kispéter Mihály, Henni Géza és a többiek… De ez már másik történet.
Két remek év, 1967 és 1968 után – akkor tavaszi–őszi rendszerű volt a bajnokság – 1969-ben nem jött össze a triplázás, ami szinte törvényszerű volt. Az 1968-ban külföldön maradt Varga Zoli és az egy évvel később Koppenhágában súlyos sérülést szenvedett Albert Flóri hiányát ugyanis nem tudta elviselni a csapat, a csapat sem volt már annyira egységes, mint korábban, ráadásul Lakat Károly vezetőedzőt is fúrták a háttérben.
Vitathatatlan, az előző években is akadtak konfliktusok a csapaton belül, s ez ügyben nemcsak Varga Zoli és a Császár közti pengeváltásra kell gondolni, hanem a generációs ellentétre is. A fiatalok ugyanis a Tanár helyett Csanádi Ferencet szerették volna a kispadon látni, aki sokuknak már az ifiben az edzőjük volt. (A sors aztán úgy alakította, hogy Lakat után előbb Kalocsay Gézát nevezték ki a csapat élére, őt gyorsan megbuktatták, majd csak ezt követően érkezett Csanádi.)
Az 1967-es és 1968-as bajnokcsapat játéka 1969-re látványosan visszaesett, amit a szurkolók is nehezen viseltek, hiszen Varga Zolival és Flórival az élen alaposan elkényeztették őket. Jellemző, hogy a Dániában súlyos térdsérülést szenvedett Albert úgy lett 11 találattal házi gólkirály, hogy a bajnokság felében nem léphetett pályára. Az aranylabdás vezér hiánya aztán az öltözőben is jelentkezett, hiszen az idősebb futballisták, Lakat doktor nagy hívei a Császár nélkül már nem tudták megvédeni mesterüket. Végül egy szakosztályi értekezlet után döntötte el Lakat Károly, hogy távozik imádott klubjától, amit a következő szavakkal kommentált: „Szép volt, jó volt, elég volt!”
Összességében a klubházban, az öltözőben jelentkező intrikák és a klasszisok hiánya miatt nem sikerült a különben is erős Újpesti Dózsával felvenni a versenyt, ettől azonban Lakat doktor neve és a ’67-es, ’68-as csapat teljesítménye a klub történetének legszebb lapjaira kívánkoznak. A ’69-es pedig a tanulságos kategóriába…
Az 1969–1994 közötti negyedszázadban mindössze háromszor zárt a tabella élén a Fradi, de nagyon úgy tűnt, hogy 1995–97 között három esztendőn belül összejöhet a mesterhármas. Az 1995-ös és ’96-os bajnoki cím, valamint az 1995 őszi feliratkozás az európai elitbe, a BL-főtáblára mind ezt a reményt erősítette.
Csakhogy már a bajnoki nyitány előtt beütött a ménkű: a BL-selejtezőben az IFK Göteborg 3-0-s előnyt szerzett az „odavágón”, és az Üllői úti 1-1 nemcsak az újabb BL-álmokat foszlatta szét, hanem Novák Dezső vezetőedzői karrierjét is kettétörte. Az Olimpiakosz Pireusz elleni hazai UEFA-kupa mérkőzésre Mucha József ugrott be, majd mindenki általános döbbenetére 1968-as „disszidálása” után hazatért és azzal a lendülettel le is ült a csapat kispadjára Varga Zoltán, a tékozló zseni.
Első hónapjai szinte eufóriában teltek, a játékosok mellett a szurkolók is bálványozták. Még az edzések is élénk érdeklődés előtt zajlottak, nem utolsósorban a játékba olykor beszálló és varázslatos képességeit még túl az ötvenen is megvillantó Vargának köszönhetően. Ennél is fontosabb, hogy kezdetben az eredmények is jöttek: az athéni 2-2 sima továbbjutást ért, a következő körben a korszak egyik angol sztárklubját, a Newcastle-t is sikerült itthon 3-2-re legyűrni.
Aztán valami megroppant. Varga Zoli a pályán kívül is gyűjtögetni kezdte az ellenfeleket, sőt kreálta az ellenségeket. A már ősszel elvetett métely tavaszra kelt ki, tönkre téve hangulatot, bajnoki esélyeket. A tréner előbb három meccsre szóló hatpontos ultimátumot kapott, majd, bár nem teljesítette, mégis vele zárta a szezont a csapat – harmadikként, 11 ponttal az aranyérmes MTK mögött.
Júniusban be is következett az edzőváltás, a másik legendás nyolcas, Nyilasi Tibor lett az utód. A triplázás esélye pedig egészen mostanáig fel sem merült, az újabb duplázásra is egészen 2020-ig kellett várni.
Júniusban előbb hazai pályán Svédország, majd idegenben Azerbajdzsán ellen játszik felkészülési mérkőzést a magyar labdarúgó-válogatott.
Nem a magyar kapus védi a Lipcse kapuját a Sporting elleni Bajnokok Ligája-meccsen.
A férfi elődöntő pénteki párosítása: Djokovics–Zverev és Sinner–Shelton.
Az elmúlt másfél évtized legsikeresebb magyar játékosa lemondta a szereplést a nemzeti csapatban.
Lánchíd-botrány: újabb gyanúsítottja van a fővárosi számlagyárnak
Nőt nő követett, de nagy meglepetés az új Nemzet Sportolója
Puha, rózsaszín apróság volt: elviselhetetlen a gyász Vajna Timi szívében, nem szűnik a bánat
Háború Ukrajnában és Izraelben: Drámai gyorsasággal látott munkához Donald Trump + videó
Újabb legenda távozott: elhunyt a népszerű zenekar tagja
Erről a szerencsétlen Magyar Péterről már azt is tudjuk, hogy a barátai mit beszélnek a háta mögött róla
Az Eintracht Frankfurt csúnyán elbánt a Fradi volt magyar futballistájával
A csörögefánk gyors és szapora, kevés munkával lehet hatalmas adagot készíteni ezzel a recepttel
Hatalmas a kormány mögötti támogatottság
Nagy bejelentésre készül Orbán Viktor
Felháborító jelenet játszódott le az ATV stúdiójában
Sokmilliós korrupció miatt került rács mögé egy jól ismert ügyvéd
Júniusban előbb hazai pályán Svédország, majd idegenben Azerbajdzsán ellen játszik felkészülési mérkőzést a magyar labdarúgó-válogatott.
Nem a magyar kapus védi a Lipcse kapuját a Sporting elleni Bajnokok Ligája-meccsen.
A férfi elődöntő pénteki párosítása: Djokovics–Zverev és Sinner–Shelton.
Az elmúlt másfél évtized legsikeresebb magyar játékosa lemondta a szereplést a nemzeti csapatban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.