Legalább diákok jelen lehetnek a ma kezdődő paralimpiai játékokon

Bő két héttel a nyári olimpia után ma megkezdődik és jövő vasárnapig tart a paralimpia Tokióban. A fogyatékkal élők nyári játékát lényegében ugyanúgy zárt kapuk mögött rendezik, de a helyi diákok élvezhetnek mentességet. Magyarországot harminchét sportoló és egy kerékpáros kísérő képviseli az eseményen.

Magyar Nemzet
2021. 08. 24. 7:30
Osváth Richárd; Ntunisz, Vaszileiosz
Rio de Janeiro, 2016. szeptember 12. Osváth Richárd (b), miután győzött a görög Vaszileiosz Ntunisz (j) ellen a riói paralimpia kard A kategória elődöntőjében, így a döntőbe került a Rio de Janeiró-i 2-es Karióka Arénában 2016. szeptember 12-én. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd Fotó: Koszticsák Szilárd
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A japán kormány múlt keddtől szeptember 12-ig meghosszabbította a koronavírus miatt a fővárosban, Tokióban elrendelt járványügyi szükségállapotot, egyben a korlátozásokat több más prefektúrára is kiterjesztette. A paralimpia szervezőbizottság a Nemzetközi Olimpiai Bizottsággal (NOB), a japán kormánnyal és a tokiói városvezetéssel egyeztetve ezért nem tehetett mást, mint hogy – még múlt hétfőn – úgy döntött, hogy az ép sportolók versenyéhez hasonlóan a fogyatékkal élők legnagyobb sporteseményét is gyakorlatilag zárt kapuk mögött bonyolítják le. Mégsem lesznek teljesen üresek a lelátók, mert egy nevelési program részeként a helyi diákok mentességet élveznek a szigorú korlátozások alól.

A paralimpia a fogyatékkal élő embereknek rendezett legismertebb nemzetközi sportverseny, amely az olimpiai játékok mintájára jött létre. (A siketlimpia és az értelmi fogyatékosok speciális olimpiája nem tartozik a paralimpiához.) A paralimpia kifejezést, amelyet hivatalosan először az 1988-as szöuli játékokon használtak, eredetileg az angol paraplegic (bénult) és az olimpia szavak összetételével alkották meg. Később az előtagot a görög para (hasonló) szóval helyettesítették, utalva az ép versenyzőkével egyenrangú, párhuzamos játékokra.

A paralimpiai mozgalom 1948. július 28-án indult útjára, amikor a londoni olimpiai játékok nyitónapján Sir Ludwig Guttmann német születésű brit neurológus íjászversenyt rendezett az Aylesburyben működő Stoke Mandeville kórház kerekesszékes hadisérültjeinek. Az első paralimpiát 1960-ban rendezték meg Rómában, 1964-ben Tokióban már az amputált és látássérült sportolók is ott voltak. Magyarország 1976-ban küldött először hivatalos küldöttséget a játékokra, de a 12 sportolót és a három kísérőt a harmadik napon – tiltakozásul a dél-afrikai apartheidrezsim sportolóinak jelenléte miatt – hazarendelték. Tauber Zoltán asztaliteniszező aranyérmét, Oláh József atléta bronzérmét a rendezők törölték a hivatalos protokollból. Az érmeitől politikai okokból megfosztott két sportolót idehaza a 2016-os riói paralimpia előtt rehabilitálták.

A tokiói a XVI. paralimpia. A seregszemlén 160 ország 4400 sportolója verseng majd, Magyarországot tíz sportágban 37 versenyző, illetve egy, ugyancsak sportolói státusban lévő kerékpáros kísérő, azaz guide képviseli. A résztvevők 22 sportágban versenyeznek: atlétika, asztalitenisz, bocsa, cselgáncs, csörgőlabda, erőemelés, evezés, íjászat, kajak-kenu, kerékpár, ötfős foci (látássérültek labdarúgása), lovassport, kerekesszékes kosárlabda, kerekesszékes rögbi, kerekesszékes tenisz, kerekesszékes vívás, sportlövészet, tekvondó, tollaslabda, triatlon, úszás és ülőröplabda. A különböző sérültségi kategóriák miatt 540 számban tartanak majd eredményhirdetést.

Magyarország a paralimpiákon eddig 31 arany-, 50 ezüst- és 63 bronzérmet szerzett, a legutóbbi, 2016-os riói játékokon egyedül Tóth Tamás (úszás, 100 m hát, S9) győzött, ezenfelül nyolc ezüst- és kilenc bronzérmet szereztek a magyarok.


A magyar csapat:

Asztalitenisz (6 induló): Szvitacs Alexa, Arlóy Zsófia, Csonka András, Zborai Gyula, Major Endre, Pálos Péter

Atlétika (4): Ekler Luca, Biacsi Ilona, Biacsi Bernadett, Szöllősi István

Erőemelés (1): Sedric Roussel Watchou

Íjászat (1): Gáspár Tamás

Kajak-kenu (6): Pulai Erika, Varga Katalin, Kiss Péter Pál, Rozbora András, Kiss Erik, Juhász Tamás

Kerekesszékes vívás (7): Krajnyák Zsuzsanna, Hajmási Éva, Veres Amarilla, Mező Boglárka, Dani Gyöngyi, Osváth Richárd, Tarjányi István

Kerékpár (2): Wermeser Zsombor, Ocelka Róbert (guide: Nagy Gergely)

Sportlövészet (2): Dávid Krisztina, Gurisatti Gyula

Triatlon (1): Lévay Petra

Úszás (7): Adámi Zsanett, Illés Fanni, Konkoly Zsófia, Pap Bianka, Száraz Evelin, Iván Bence, Payer Kata

A borítóképen: Osváth Richárd és Vaszileiosz Ntunisz    Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.