A női tenisznek Serena Williamsen kívül az elmúlt évtizedben nem volt állandó uralkodója, éppen ezért minden egyes Grand Slam-torna előtt megjósolhatatlannak tűnik, hogy melyik két induló „üti be magát” a döntőbe. Ennek ellenére nem kis meglepetést jelentett, hogy egy kevéssé ismert duó, a világranglista 73. helyén álló, 19 éves Leylah Fernandez és a tabellán 150. helyezett, 18 éves Emma Raducanu vívott meg a legfőbb trófeáért a US Openen.
Ráadásul egyikük sem érdemtelenül került be a fináléba, előbbi többek között Elina Svitolinát és Arina Szabalenkát, utóbbi pedig az olimpiai bajnok Belinda Bencicet és Maria Sakkarit múlta felül az útja során. Ilyen előzmények után a döntőben sem remegett meg a két tini, jó színvonalú játékot produkáltak, és végül Raducanu magabiztosan, 6:4, 6:3-ra diadalmaskodva, szettveszteség nélkül húzta be a tornagyőzelmet. A kanadai Fernandez könnyek között dolgozta fel a vereséget, míg brit ellenfele fülig érő mosollyal vallotta be, egy álma vált valóra a New York-i sikerével.
– Ez egy valóra vált álom számomra. A legnagyobb győzelem az, hogy sikerült minden mást elhessegetnem, és csak a játéktervemre gondolnom. Csak arra összpontosítottam, hogy mit akarok véghezvinni a meccsen. Csak az érdekelt, hogy mi zajlik a pályán. Minden külső tényezőt kizártam, és csak a feladatomra koncentráltam – lelkendezett Raducanu, aki az Egyesült Államokban mindössze pályafutása második Grand Slam-tornáján indult. – Már Wimbledon is hihetetlen élmény volt, hiszen a negyedik fordulóba jutottam, és a második héten is pályára léphettem. Azt hittem, nagy eredményt értem el, de továbbra is éhes voltam a sikerre. Fogalmam sincs, mit fogok csinálni holnap, de valószínűleg csak megpróbálom felfogni, ami történt.
Nemcsak Raducanunak emlékezetes ez a siker, Nagy-Britannia számára is kiemelkedő jelentőséggel bír, hiszen 1977 óta először nyert szigetországi teniszező Grand Slam-torna női egyesben (akkor Wimbledonban Virginia Wade győzött). Éppen ezért hosszú volt a gratulálók sora is, többek között II. Erzsébet királynő és Boris Johnson miniszterelnök is méltatta a fiatal tehetséget. Így tett a ciprusi Márkosz Pagdatísz is, aki szerint új csillag jelent meg a sportág égboltján. A világranglista egykori 8. helyezettjét a remek teljesítménye mellett Raducanu hozzáállása is lenyűgözte.
– Hallottam már róla korábban is, de amikor láttam őt játszani Wimbledonban, akkor éreztem, hogy egy csillag született. Ez egy elképesztő történet, a játékáról viszont nem kell sokat beszélni. Mindent jól csinál, bár ebben a korban még természetesen sok lehetősége van a fejlődésre. A legcsodálatosabb dolog vele kapcsolatban mégsem ez, hanem a személyisége, a mosolya és az, ahogy élvezte az egész tornát. Még engem is inspirál, ha őt nézem. Remek látni, hogy valaki szereti a sportágat, mosolyog és játszik. Felszabadult. Hosszú-hosszú ideje nem láttunk hasonló embert a pályán – vélekedett Pagdatísz.
Raducanu sikerére a britek mellett egy sor nemzet büszke lehet, hiszen az újdonsült Grand Slam-győztes román apa és kínai anya gyermekeként Kanadában jött a világra. Kétéves volt, amikor a családjával Londonba költözött, de Emma ragaszkodik a gyökereihez, így beszéli a mandarin nyelvet, és évente többször ellátogat Bukarestbe, hogy élvezze a nagymamája főztjét.
A labdán és a román konyhán kívül Raducanu a motorsport bűvöletében nőtt fel. Öt- és nyolcéves kora között gokartozott, majd kilencévesen a motokrossz is felkerült a palettára. Profi teniszkarrierje miatt fájó szívvel ugyan, de ezen sportágakat már csak hobbiszinten űzi, emellett a Formula–1-et is lelkesen követi.
Napjainkban már aligha bánja, hogy a száguldozás helyett a teniszpálya mellett döntött. S bár már nem olyan közeli a kapcsolatuk, mint gyermekkorában, a garázs Grand Slam-győzelméhez így is alaposan hozzájárult, ugyanis amikor a koronavírus megjelenése miatt leállt a sportélet a szigetországban, Raducanu edzés gyanánt otthonában a garázsajtó ellen játszott parázs mérkőzéseket. Mit mondjunk, megérte, hiszen a wimbledoni szabadkártyás indulása óta hatalmasat fordult vele a világ. Három hónap alatt a világranglista 338. helyéről eljutott odáig, hogy New York királynőjének mondhatja magát.
US Open, női egyes döntő: Raducanu (brit)–Fernandez (kanadai) 6:4, 6:3.
Könnyekkel búcsúzott, de élvezte az utat
– A legfontosabb lecke, amit megtanultam, hogy hogyan épüljek fel sok egymást követő nagy győzelem után – nyilatkozta a döntő vesztese, Leylah Fernandez. – Mindegyik után annyira izgatott voltam, annyira boldog. Csak vissza akartam menni a pályára és újra játszani. Nagyon szerencsés vagyok, hogy egy nagyszerű csapat áll mögöttem, akik azt mondják, nyugodjak meg, élvezzem ki a győzelmet és a következő nap menjek vissza dolgozni. Örülök, hogy lehetőségem nyílt megtanulni, hogyan szedjem össze magam az ilyen pillanatokban.
A borítóképen: Emma Raducanu a US Open női egyesének megnyerése után. Fotó: EPA/John G. Mabanglo