Gyulay Zsolt friss olimpiai bajnokként 1989-ben lett tagja a Magyar Olimpiai Bizottságnak, és azóta is szinte mindig a szervezethez tartozott, tagként, elnökségi tagként, alelnökként. Miután 2010-ben kinevezték a Hungaroring élére, megszűnt az elnökségi tagsága, mert a másik feladatra koncentrált. Arra a kérdésre, hogy Kulcsár Krisztián MOB-elnök lemondása után indul-e a posztért a január 29-i közgyűlésen, ezt felelte a Nemzeti Sportnak:
– Úgy döntöttem, igen. Titokban volt olyan tervem, hogy 2024 után visszatérek az olimpiai mozgalomba, mert kár lenne tagadni, hogy nagyon közel áll a szívemhez. Addigra kifut a Hungaroring fejlesztése, és szép kerek születésnapot ünnepelek, akkor leszek hatvanéves. Aztán az élet másként hozta, az új helyzet felülírta a terveket. Nem titkolom, a tagságból sokan megkerestek, ami nyilván jólesik, hiszen ezek szerint úgy gondolják, az elmúlt harminc évben otthonosan mozogtam az olimpiai közegben.
A programjáról szólva elmondta, hogy a szervezetnek az olimpizmust, a sportot kell képviselnie, hallatnia a hangját, visszaszereznie bizonyos jogosítványokat, és visszaállítania a MOB tekintélyét, ha azt akarják, hogy az idén százhuszonhét éves szervezet újra a sport parlamentje legyen, és betöltse azt a szerepet, amire hivatva van. Ennek a megvalósításáról ezt mondta:
– Ebbe még nem nagyon mennék bele, de az biztos, hogy a rendszerünk a világon egyedülálló az olimpiai járadékkal, a kiemelt edzői programokkal, amelyek szakmai felügyeletet igényelnek. Ugyanakkor nagyon fontos, hogy olyan szakmai javaslatokat fogalmazzunk meg, amelyeket végre is tudunk hajtani, ehhez pedig szükség van azon szervezetek visszaintegrálására, mint a Magyar Edzők Társasága, az Olimpiai Bajnokok és a Halhatatlanok Klubja, a Sportkórház, a Testnevelési Egyetem, a Magyar Sportújságírók Szövetsége, vagyis azon szervezetek, amelyek a legutóbbi intézkedések révén kikerültek a tagságból.
Az egyes posztok betöltéséről nem árult el konkrét elképzeléseket, beszélt viszont a nemzetközi sportdiplomácia területén elérhető lehetőségekről:
– Ennyire előre nem nézek, és egyébként sem törvényszerű, hogy ha Schmittnek lejár a mandátuma, magyar tag kerül a helyére. Én egyelőre ott tartok, hogy elindulok ezen az elnökválasztáson, és igyekszem a lehető legjobb tudásom szerint ellátni a feladatot, egy platformra hozni a hazai sportélet szereplőit, mert nagyon rossz volt látni az utóbbi években, hogy széthúzás van a sporton belül. A MOB százhuszonhat évvel ezelőtt azért alakult, hogy az olimpizmus eszméjét, a szakmát képviselje, mindig is úttörője volt az innovatív megoldásoknak, és ez a jövőben is fontos lenne – ez azonban csak úgy megy, ha a szövetségek és az egyesületek egyfelé húznak.
Gyulay Zsolt az interjúban beszélt arról, hogy elutazik-e a pekingi téli olimpiára és a Hungaroringgel kapcsolatos terveiről is, a teljes beszélgetést ide kattintva olvashatja el.
Borítókép: Gyulay Zsoltnak már van programja is a MOB vezetésére (Fotó: Tumbász Hédi)
ELNÖKVÁLASZTÁS Január 29-én választhat új elnököt a Magyar Olimpiai Bizottság – erről döntött az elnökség a szerdai ülésén. Kulcsár Krisztián a december 30-i közgyűlésen maga ellen kezdeményezett bizalmatlansági szavazás elvesztését követően mondott le január 31-i hatállyal – emlékeztet a MOB honlapja. A sportvezető akkor elmondta, hogy a február 4-én kezdődő téli olimpián ő már nem vesz részt, azonban ha a közgyűlés idejében megválasztja az utódját, az új elnök minden bizonnyal már ott lehet a kínai fővárosban a magyar olimpiai csapat mellett. Az utód február elsejétől lehet a honi ötkarikás szervezet első embere, mandátuma a 2024-es párizsi olimpia utáni tisztújításig szól. A MOB elnöksége január 29., szombaton 10 órára hívja össze a közgyűlést, amelyen az 56 MOB-tag részt vehet; az elnöknek a tagságból kell kikerülnie. A MOB honlapján csütörtökön jelenik meg az elnöki pályázati felhívás, és január 19-én 16 óráig lehet kandidálni.