Kína szégyene: kényszerű szövetségben az amerikaiakkal

A nőknél már kialakult a negyeddöntő párosítása, és két mérkőzéssel szerdán végre megkezdődik a téli olimpia hagyományosan legnagyobb érdeklődést vonzó versenye, a férfi jégkororongtorna is Pekingben. Oroszország az egyértelmű favorit, de hokiban végképp nem zárható ki a meglepetés. Kína szereplését hatalmas kételyek övezik.

2022. 02. 09. 7:08
Ice Hockey - China Men's Training
OLYMPICS-2022-ICEHOCKEY Fotó: BRIAN SNYDER Forrás: REUTERS
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A női olimpiai torna – a világbajnoksághoz hasonlóan – speciális lebonyolítású: nem két nagyjából azonos erősségű ötös csoportot alakítottak ki, hanem egy erősebbet és egy gyengébbet. Előbbiből, az A jelűből mind az öt csapat továbbjutott, az utolsó két helyezett (Oroszország és Svájc) csak annyiban bűnhődik, hogy a negyeddöntőben egymással találkoznak, a B-ből pedig csak hárman léptek tovább, s negyeddöntőben szinte lehetetlen feladat előtt állnak az A csoport első három helyezettjével szemben. Mondhatjuk, igazságtalan a kiírás, de ilyen alapon szinte elég lenne csupán a döntőt megrendezni, ahová nagy valószínűséggel úgy is a mezőnyből kiemelkedő Kanada és Egyesült Államok jut be.

A két csoport végeredménye, A csoport: 1. Kanada 12 pont, 2. Egyesült Államok 9, 3. Finnország 3, 4. Orosz csapat 3, 5. Svájc 3; B csoport: 1. Japán 9 pont, 2. Csehország 7, 3. Svédország 6, 4. Kína 5, 5. Dánia 3.

A női negyeddöntő párosítása: Kanada–Svédország (péntek), Egyesült Államok–Csehország (péntek), Oroszország–Svájc (szombat), Finnország–Japán (szombat).

A férfiaknál is fura lebonyolítás

A férfi mezőnyt hagyományosan tizenkét csapat alkotja, amelyeket három durván azonos erősségű négyes csoportba sorsoltak a kiemelés alapján. A lebonyolítás azonban kissé kacifántos. A csoportelsők egyből a negyeddöntőbe jutnak, eddig rendben, s a legjobb nyolc között folytathatja a legjobb második is. A csoportkör után senki sem esik ki, pontszám, illetve gólkülönbség alapján összefésülik a mezőnyt és a nyolcaddöntőben az 5. a 12.-kel, a 6. a 11.-kel, a 7. a 10.-kel és a 8. a 9.-kel találkozik a legjobb nyolc közé jutásért, ahonnan egyenes kieséses rendszerben folytatódik a küzdelem.

A csoportmérkőzések vasárnapra fejeződnek be. A negyeddöntőbe jutásért jövő kedden, a negyeddöntőben pedig egy nappal később mérkőznek. Az elődöntőket február 18-án, a bronzmérkőzést 19-én, a döntőt pedig az olimpia zárónapján, február 20-án játsszák.

NHL-játékosok nélkül

Csakúgy, mint négy éve, az észak-amerikai profiligában, az NHL-ben érdekelt játékosok ezúttal sem szerepelnek a téli olimpián, ami nyilván az olimpiai rekorder Kanadát érinti a leginkább hátrányosan és Oroszországnak kedvez, amely viszont számíthat a hazai bázisú bajnokság, a KHL legjobbjaira. Négy éve ennek megfelelően az oroszok győztek és most is őket tartják a legnagyobb esélyeseknek.

A hagyományoknak megfelelően úgy kalkulálhatunk, hogy a hat nagy, tehát Kanada, az Egyesült Államok, Oroszország, Csehország, Finnország és Svédország ott lesz a legjobb nyolc között, a maradék két helyért viszont nagy harc várható.

Kínai, amerikai, orosz tengely

Jeremy Smith, Jack Chelios… – nem a kanadai és még csak nem is az amerikai válogatott játékosait kezdtük sorolni. Gyenyisz Oszipov – hogy csavarjunk egyet a dolgot. Igen, ő orosz. Ám nem mondjuk a német csapatban szerepel együtt a már említettekkel. Hanem a kínaiban!

A házigazda együttesében megvalósul az, ami a világpolitikában elképzelhetetlen lenne: Kína, Oroszország és az Egyesült Államok egymás szövetségese.

Hiába házigazda, sokáig kérdéses volt Kína szereplése. A nemzetközi szövetség hosszas elemzés után engedélyezte a rendező ország szereplését, hiszen Kína csupán a világbajnoki negyedik vonalban, a divízió II-ben szerepel. Ráadásul a koronavírus-járvány miatt az elit alatti osztályok világbajnoksága az elmúlt két évben elmaradt, így bizony erősen vitatható, a házigazda  képes-e felvenni a versenyt a legjobbakkal. S ez nem csupán a színvonal miatt lényeges kérdés, hanem egészségügyileg is: a lényegesen gyorsabb és erősebb játékosok vétlenül is súlyos sérülést okozhatnak a gyengébbeknek és lassabbaknak.

Ősszel a KHL kínai csapatának, a Kunlunnak a teljesítményét látva végül Kína kvótát kapott, s engedélyt arra, hogy a kerete felét honosított játékosokkal töltse fel. A 25 játékosból 15-en nem Kínában születtek, ami persze önmagában még nem biztosíték arra, hogy jobban korongoznak hazai társaiknál. Kína szereplése bizony súlyos kérdéseket vet fel, de hát mire való a sportdiplomácia…

A csoportbeosztás:

A csoport: Kanada, Egyesült Államok, Németország, Kína.

B csoport: Orosz csapat, Csehország, Svájc, Dánia.

C csoport: Finnország, Svédország, Szlovákia, Lettország.

A szerdai program, B csoport, 1. forduló: Oroszország–Svájc 9.40, Csehország–Dánia 14.10.

Borítókép: a kínai vegyes hokicsapat. Na, de ki lesz a vezér? (Fotó: Getty)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.