A koronavírusnak különös természete van. Orosz játékosról terjedhet kanadaira, kanadairól amerikaira – vagy éppen fordítva – viszont nem. Emlékezetes, hogy hétfőn a Kanada–Oroszország női mérkőzésen mindkét csapat játékosai maszkot viseltek a jégen, mert az orosz csapat több hokisa fertőzés miatt karanténban van, noha, akik pályára léptek, mindannyian negatív tesztet produkáltak. A kanadaiak először nem akartak kiállni, később kompromisszumként fogadták el a maszk viselését.
Ismerve az omikron variáns különösen agresszív terjedését, nem kizárt, hogy a kanadaiak közül néhányan ennek dacára megfertőződhettek, már amennyiben valóban veszélyes volt közös levegőt szívni az oroszokkal.
S akár az is lehetett, hiszen keddi hír szerint újabb játékos koronavírustesztje lett pozitív az orosz női jégkorong-válogatottban, így már nyolcan nem állnak rendelkezésre a pekingi téli olimpián. Ezúttal a csatár Polina Bolgarjeva fertőződött meg a koronavírussal, aki hétfőn játszott a Kanada elleni csoportmérkőzésen. Az oroszok keddi tájékoztatása szerint az olimpiai faluba visszaérve értesültek arról, hogy Bolgarjeva tesztje mégis pozitív lett.
A keddi Kanada–Egyesült Államok csúcsrangadón ilyen szuper elővigyázatosságra mégsem volt szükség, a játékosok nem viseltek maszkot. Mégis volt egy extra kérésük, helyesebben követelésük.
A tengerentúliak kikötötték, hogy a meccsükön nem fújhatnak európai bírók, így döbbenetes módon két-két kanadai és amerikai játékvezető dirigálta a találkozót.
Nem érkezett panasz, hogy részrehajlóan, a világbajnok Kanada válogatottja 4-2-re legyőzte ősi riválisát.
A címvédő amerikaiak rohamaival kezdődött a csata, ám Ann-Renee Desbiens mindent védett, kétszer pedig a kapuvas segítette ki. A 15. percben a juharleveles gárda emberelőnybe került, amit gyönyörű korongjáratás végén Brianne Jenner góljával váltott gólra (1-0). A második harmad elején Cianna Lieffers játékvezetőt arcon találta a korong, ezért az orvosi szobába kísérték, és le kellett cserélni, majd később visszatért. A folytatásban is mezőnyfölényben voltak az amerikaiak, akik a meccs derekán Dani Cameranesi révén egyenlítettek egy kipattanóból (1-1). Másfél perc múlva emberelőnyben Alex Carpenter fonákkal varázsolta a léc alá a pakkot (1-2), de nem sokáig örülhettek az amerikaiak, mert fél perc múlva jött a válasz Jennertől egy pazar passz után (2-2). A 35. percben megint Kanada vezetett, Jamie Lee Rattray terelte be közelről Natalie Spooner centerezését (3-2). Még a szünet előtt Marie-Philip Poulin lépett ki hátrányban, ám ráütöttek a kezére, így jöhetett a büntetőt, melyet a sértett higgadtan értékesített (4-2). A harmadik játékrészben jól őrizte előnyét a világbajnok, újabb találat már nem esett.
Kanada tehát továbbra is százszázalékos, sőt már az is eldőlt, hogy a másiknál lényegesen erősebb A csoport élén végzett.
A női hoki 1998 óta szerepel az ötkarikás játékok műsorán, eddig az Egyesült Államok kétszer (1998, 2018), Kanada négyszer (2002, 2006, 2010, 2014) nyert aranyérmet, és csak egyszer, 2006-ban fordult elő, hogy nem ez a két együttes vívta a finálét, akkor Svédország lett ezüstérmet.