A férfi síugrók a világkupában már csak elvétve versenyeznek normál sáncon, volt olyan idény, amikor kimaradtak ezek az események a versenynaptárból. Az olimpián (és a világbajnokságon) viszont tartja magát a hagyományos szám, amely nem hozza ugyan a leghosszabb ugrásokat, viszont teszteli az versenyzők technikáját.
A címvédő Andreas Wellinger nem fért be a német olimpiai csapatba, az utolsó versenyhétvégét, ahol még bizonyíthatott volna, pozitív PCR-teszt miatt ki kellett hagynia, a németek jelenlévő ugrói viszont nem szerepeltek jól, beleértve az idei vk-pontversenyt vezető Karl Geigert is, aki 15. lett.
Idénybeli nagy riválisa, Kobajasi Rjoju viszont hozta magát. A Négysáncverseny idei bajnoka az első sorozat után is vezetett, ezt a pozícióját pedig második ugrásával is megtartotta.
Japán története során negyedik alkalommal szerzett olimpiai aranyérmet síugrásban, de egy szapporói (1972) és két naganói (1998) siker után Kobajasi győzelme az első, amelyet nem hazai sáncon szereztek.
Bár a huszonöt éves Kobajasi már összetett vk-t és két Négysáncversenyt is nyert, a verseny előtti nyilatkozata alapján ez a győzelme mindennél többet ér számára.
– Aranyat nyerni a pekingi olimpián ugródeszkát jelentene, és szeretném látni, hogy milyen hatással lesz a japán síugrásra, ha első leszek. Ha nem nyersz olimpiát, senki sem vesz észre. Az első olimpia, amelyre emlékszem, a 2010-es volt Vancouverben, ahol Simon Ammann két aranyérmet nyert. Akkoriban sem én, sem a hozzám hasonló korú gyerekek nem tudták, hogy létezik egy világkupa-sorozat is – mondta Kobajasi néhány nappal a pekingi verseny előtt. Most biztosan észrevették a japán gyerekek.
Kobajasi mögött olyan versenyzők zártak, akiket idei formájuk alapján kevesen tippeltek olimpiai érmesnek: az osztrák Manuel Fettner harminchat évesen szerezte karrierje első egyéni érmét nagy világversenyről, míg a szám 2019-es világbajnoka, a lengyel Dawid Kubacki idén egy versenyen sem zárt a legjobb tíz között, egészen a pekingi olimpiáig.
Szintén magára talált a háromszoros olimpiai bajnok Kamil Stoch, az első sorozatot még dobogós helyről vágta, de végül a hatodik hellyel kellett megelégednie. Az első ugró, akit a mostani győztes Kobajasi észrevett, a négyszeres ötkarikás aranyérmes Simon Ammann 25. helyet szerzett. A negyvenéves svájci karrierje utolsó idényét teljesíti, és hetedik olimpiáján szerepel Pekingben.
XXIV. téli olimpia (Peking), síugrás, normál sánc
1. Kobajasi Rjoju (Japán)
2. Manuel Fettner (Ausztria)
3. Dawid Kubacki (Lengyelország)
Borítókép: Kobajasi Rjoju úton az arany felé (Fotó: Europress/AFP/Christof Stache)