A koronavírus-járvány miatt Peking sok sportágban lemondta az olimpiai tesztversenyeket. A szánkó a kivételek közé tartozott, ám a tavaly novemberi viadallal az olimpia majdnem elvesztette az egyik legnagyobb sztárját.
Natalie Geisenberger huszonkét évesen Vancouverben bronzérmet szerzett a női versenyben, majd Szocsiból és Phjongcshangból is kétszeres olimpiai bajnokként távozott, az egyéni viadal mellett csapatban is győzött mindkét helyszínen.
A pekingi tesztverseny előtt azonban szoros kontaktként kezelték, miután túl közel ült a Kínába tartó repülőn egy Covid-fertőzött utashoz. Geisenberger karanténba került, csak az edzések és a versenyek erejéig hagyhatta el a szobáját, hiába hozott minden helyszíni PCR-tesztje negatív eredményt.
– A tapasztalt körülmények miatt nem szívesen térnék vissza Pekingbe. Világkupáért vagy világbajnokságért semmiképpen, de azt kell mondanom, még az olimpiát is át kell gondolnom, hogy megéri-e ennek újra kitenni magamat – fogalmazott két hónapja Geisenberger.
A német sportoló Phjongcshang óta ráadásul már nem csak a versenyzésnek él: 2020 májusában megszületett a fia, Leo, s Geisenberger elhatározta, visszavonul, ha nem tudja összeegyeztetni a szánkóversenyzést az anyasággal. Végül mégis éppen a családja miatt gondolta meg magát.
– Közösen döntöttünk el, hogy belevágunk a pekingi projektbe is, és ilyen kevéssel a cél előtt nem akartam feladni. Az olimpia minden sportoló számára a legnagyobb esemény, ami semmihez sem hasonlítható, és nem akartam évekkel később úgy visszatekinteni, hogy meg sem próbáltam a versenyzést.
Geisenberger döntése nem jelentette azt, hogy minden kritikát magában tartott volna.
– Sportolóként semmi beleszólásunk nem volt abba, hogy Pekingben lesz az olimpia, kész helyzet elé voltunk állítva. Sokat egyeztettem a NOB-bal, sok ígéretet kaptam. Így sem vagyok mindennel elégedett, de remélem, pozitív meglepetésben lesz részem.
A körülményekre az olimpia alatt is panaszkodtak a németek – az alpesi sízőik például nem jutottak meleg ételhez –, Geisenberger viszont ezúttal nem került karanténba, és tudott koncentrálni a versenyre. Az első futamban még kikapott honfitársától, Julia Taubitztól, ám az uralkodó világbajnok a második futamban bukott, így kiszállt az aranyéremért zajló versenyből.
Taubitz esete azonban óva intette Geisenbergert is, hiába vezetett a hétfői két futam után, nem volt nyugodt.
– Nem gondolkozom túl sokat ezen a pozíción, mert olyan sok baleset volt a versenyen, különösen a tizenhármas kanyar kijáratánál. Nem hiszem, hogy túl jól fogok aludni – aggódott a címvédő.
Nos, bármilyen is volt az éjszakája, a pályán nem hibázott: a harmadik futamban új pályacsúcsot állított fel, és a negyedikben is csak Taubitz volt nála gyorsabb. Geisenberger zsinórban harmadszor lett egyéni olimpiai bajnok szánkóban, erre korábban csak példaképe, Georg Hackl volt képes (1992 és 1998 között). A csapataranyakkal együtt pedig immár ötszörös bajnoknak mondhatja magát, az elsőnek a szánkósport történetében.
S figyelembe véve, hogy a németek Pekingben már férfi egyesben is aranyat ünnepelhettek, az újabb csapatsiker és Geisenberger hatodik aranya lenne a papírforma.
Aligha bánta meg, hogy végül elutazott Pekingbe.
XXIV. téli olimpia (Peking), szánkó, női egyes
1. Natalie Geisenberger (Németország)
2. Anna Berreiter (Németország)
3. Tatjana Ivanova (Oroszország)
A keddi versenynap további pekingi aranyérmesei
Alpesi sí, férfi szuperóriás-műlesiklás: Matthias Mayer (Ausztria)
Curling, vegyes páros: Olaszország (Stefania Constantini, Amos Mosaner)
Gyorskorcsolya, férfi 1500 m: Kjeld Nuis (Hollandia)
Hódeszka, férfi párhuzamos óriás-műlesiklás: Benjamin Karl (Ausztria)
Hódeszka, női párhuzamos óriás-műlesiklás: Ester Ledecká (Csehország)
Sífutás, férfisprint: Johannes Hösflot Klaebo (Norvégia)
Sífutás, női sprint: Jonna Sundling (Svédország)
Sílövészet, férfi egyéni: Quentin Fillon Maillet (Franciaország)
Szabadstílusú sí, női big air: Eileen Gu (Kína)
Borítókép: Natalie Geisenberger végül elutazott Pekingbe (Fotó: MTI/AP/Dmitrij Loveckij)