Pénteken délelőtt a Andrássy úton a Hősök tere felé baktatva, mintegy három órával a 12.20-as rajt előtt már azt láthattuk, hogy a kereszteződéseket biztosítók elfoglalták a helyüket – mint egyiküktől megtudtuk, hajnali ötkor álltak műszakba. A Kodály körönd után a Kolumbiai nagykövetség egyik bajuszos alkalmazottja az erkélyen tett-vett, és talán az járt a fejében, hogy a Giro címvédője, Egan Bernal még februárban otthon, Bogota külvárosában az egyik edzésén csúnya balesetet szenvedett, így most nem láthatja páholyból. A Hősök terén azt már a szerdai csapatbemutatón leszűrhettük, hogy az olasz körverseny lázba hozta Budapestet, s ez most hatványozottan igaz volt.
A tömeg eleinte a kiállítók standjai között vándorolt, nem sokkal fél 11 előtt aztán befutott az első csapat, a Movistar a csapatbuszával, a kísérőautókkal, a kerékpárszállítókkal, és leparkolt a Hősök tere Szépművészeti Múzeum felőli oldalán elkerített parkolóban. Aztán sorban érkezett a többi istálló is, s ugyan a világ legjobb kerékpárosai egyelőre maradtak a buszokban, az űrkorszakot idéző bringák, amelyeknek az előkészítését megkezdték a szerelők, pár méterre, néhol karnyújtásra voltak tőlünk a kordon túloldalán. Nem lepődtünk meg, hogy a legnehezebben a földkerekség leggazdagabb csapata, az évente 50 millió euróból, több mint 19 milliárd forintból gazdálkodó INEOS Grenadiers közelébe lehetett odafurakodni. A korábbi Sky, amely 2019 óta fut a vegyipari óriás nevén, Bernal nélkül is bombaerős csapattal érkezett. Az 1-es rajtszámot viselő ecuadori Richard Carapazt, a 2019-es Giro d’Italia győztesét – aki tavaly a tokiói olimpián megnyerte a mezőnyversenyt – pedig azért is könnyű kiszúrni a tömegből, mert egyedi festésű, aranyszínű kerékpáron teker.
A Lotto Soudal csapatánál az ausztrál Caleb Ewan ugyancsak egyedi bringáját csodálhattuk meg. Napjaink egyik legjobb sprintere a Girón és a Tour de France-on is öt szakaszgyőzelmet jegyez, s az arcképe tekintélyes méretben köszön vissza a csapatbuszáról. A belga istálló egyik szerelője pedig olyan szívélyes volt, hogy az érdeklődőknek el is magyarázta, hogy a kis szerkezet, amit éppen szerel, veszi és továbbítja azokat a jeleket, amelyekből megtudhatjuk, hogy a versenyző éppen milyen pulzussal tapossa a pedált.
Idővel minden csavar mindenhol a helyére került, jöhetett az aláírási ceremónia, ezen a versenyzők a kézjegyükkel hitelesítik, hogy rajthoz állnak az adott szakaszon. Mondani sem kell, hatalmas üdvrivalgást váltott ki, amikor a szokásoktól eltérően, a ceremóniát megszakítva, egyszerre állt a színpadra a három magyar induló: a tavalyi Girón az összetettben három napon napon át vezető, így akkor az ikonikus rózsaszín trikóban tekerő Valter Attila (Groupama–FDJ), valamint Fetter Erik (EOLO–Kometa) és Peák Barnabás (Intermarché–Wanty).
Annyi kijárt nekik itthon, hogy rajtnál is ők álltak az első sorba, a mezőny pedig „lassú rajttal” indult el, hogy Budapestről Székesfehérvár és Esztergom érintésével 195 kilométeren Visegrádra tekerjen. Az Andrássy úton a 22 csapat 176 versenyzőjének gyakorlatilag végig sorfalat állt a hatalmas tömeg, de tovább, a Belvárosban is mindenhol rengetegen várták a bringásokat.
S ezt elmondhattuk valamennyi településen, amelyeken elhaladt a karaván. Sokan öltöztek rózsaszínbe, népviseletbe, jó néhány kreatív ötletet láthattunk, az pedig kétségkívül hungarikum, hogy megesett, huszárok kísérték a mezőnyt.
Ami a versenyt illeti, a tényleges rajt után az egyik kis csapat, az Androni két bringása meglógott a mezőnytől, nekik ez volt a feladatuk, hogy a szponzoraikat megjelenítsék a televíziós közvetítésekben. A szökevények, Mattia Bais és Filippo Tagliani előnye tíz perc fölé is nőtt, és nagyon sokáig tartották magukat, 13,7 kilométerrel a vége előtt érték utol őket. Visegrádra 5,6 kilométeres emelkedőn vezet az út, ennek az átlagos meredeksége 4,2 százalék, de van egy nyolcszázalékos része is, és a nap végén ez igencsak megviselte a mezőnyt. A szurkolók itt is szenzációs hangulatot teremtettek, de nem örülhettünk, mert sajnos Fetter Erik még hat és fél kilométerrel a vége előtt többedmagával bukott. Majd két és fél kilométerre a céltól újabb bukás történt a mezőnyben. A végjátékban előbb a belga Lawrence Naensen (AG2R), majd őt megelőzve a német Lennard Kamna (BORA–hangsrohe) nyitott nagy hajrát, de ő sem járt sikerrel. A szakaszt a holland Mathieu van der Poel (Alpecin–Fenix) nyerte meg, akitől előzetesen nagyon sokan várták ezt a sikert, másodikként az eritreai Biniam Girmay (Intermarché–Wanty), harmadikként a spanyol Pello Bilbao (Bahrain–Victorious) végzett, de a vége drámát is hozott. Az utolsó kanyarban még Caleb Ewan jött a harmadik helyen, azonban rácsúszott Girmay hátsó kerekére, és méterekre a céltól elesett. Hosszú időbe telt, amíg feltápászkodott, és valahogy átvergődött a célvonalon, végül 1:04 perc hátránnyal a 76. helyen.
Valter Attila négy másodperc hátránnyal a 29. lett. Fetter Erik bukása után folytatta a versenyt, 112. lett, 2:22 perc hátránnyal. És így is megelőzte Peák Barnabást, ő a 167. helyen végzett, 5:33 perc hátránnyal.
Giro d’Italia, 1. szakasz, Budapest–Visegrád, 195 km:
1. Mathieu van der Poel (holland, Alpecin–Fenix) 4:35:28 óra
2. Biniam Girmay (eritreai, Intermarché–Wanty-Gobert) azonos idővel
3. Pello Bilbao (spanyol, Bahrain Victorious) a.i.
...29. Valter Attila (Groupama–FDJ) 4 mp hátrány
...112. Fetter Erik (EOLO–Kometa) 2:22 p h.
...167. Peák Barnabás (Intermarché–Wanty-Gobert) 5:33 p h.
Szombaton a 9,2 kilométeres budapesti egyéni időfutam következik, az első induló 14 órakor rajtol a Hősök teréről. A 105. Giro d’Italia mezőnye 3445,6 kilométert teker, amíg célba ér május 29-én a veronai időfutamon.
Borítókép: Hungarikum a Giro d’Italián: a martonvásári huszárok a mezőny mellett (Fotó: Kurucz Árpád)