– Meglátjuk, Nyepomnyascsij képes lesz-e felülemelkedni az ismert gyengeségén, miszerint egy-egy vereség után rendre halványabb teljesítményt nyújt. Az a célom, hogy ilyen helyzetbe hozzam. Az elmúlt évek alapján azért vannak megkerülhetetlen törvényszerűségek a világ legjobb sakkozói körében. Az a legnagyobb előnyöm vele szemben, hogy én vagyok a jobb sakkozó – mondta még a világbajnoki döntő előtt Magnus Carlsen, mindezt megspékelve azzal, hogy előző kihívójával, az olasz–amerikai Fabiano Caruanával vagy a kínai Ting Lirennel szemben nehezebb dolga lenne.
Akár nagyképűnek is minősíthetnénk ezt a nyilatkozatot. Pedig nem az. Csupán tárgyszerű, objektív. Igen, a sakkban vannak törvényszerűségek. Méghozzá kikezdhetetlenebbek, mint például a futballban.
A királyi játékban elképzelhetetlen, ami a labdarúgó-kupaküzdelmekben – különösen Angliában – gyakorta megesik, miszerint egy több osztállyal lejjebb minősített fél megveri a favoritot. Kisebb meglepetések persze adódhatnak, de nyilvánvalóan nagy különbségek esetén elvétve.
Magnus Carlsen tudta, miről beszél, mint ahogy azt is, hogy mit akar.
Az értékelés legnagyobb mestere
– Az a különbség a mi generációnk és a mai fiatalok között, hogy mi még számítógép nélkül tanultunk meg sakkozni. Ennek kettős hatása van, egyrészt mi, idősebbek pontosabban értékelünk egy-egy állást, a fiatalok viszont több változatot ismernek, gyorsabban számolnak. Magnus Carlsen a kivétel. Ő már a digitális korszak gyermeke, az állások értékelésében viszont a valaha élt egyik legjobb sakkozó – Vlagyimir Kramnyik korábbi (máig az utolsó orosz) világbajnok jellemezte így a norvég kiválóságot.
Tökéletes leírás, ebben rejlik Magnus Carlsen zsenialitása. Hogy az agyában döbbenetes mélységű – könyvre átváltható egységben számolva több tíz méter hosszúságú – adatbázis van „lementve”, hogy fotómemóriája van, csupán az alap, amivel a vezető nagymesterek egytől egyig rendelkeznek, az analizációs képessége teszi egyedivé. Amit persze nevezhetünk intuíciónak is, hiszen a norvég nagymester nem csupán hosszú mérlegelés után képes megtalálni a helyes tervet, hanem néhány másodperc alatt is: a rapid-, sőt a villámsakkban is ő a világbajnoki címvédő.