Köztük a világ jelenlegi legjobb férfi atlétájának számító Armand Duplantis, a svéd rúdugró a vb-n 621 centis világcsúccsal győzött, s befutott az amerikai Sydney McLaughlin is, akit Spiriev Attila sportigazgató jó okkal nevezett korunk Usain Boltjának. A 23. születésnapját szombaton nálunk ünnepelt versenyző a vb-n 400 méter gáton olyan kozmikus, 50,68 másodperces világrekorddal győzött, amivel a 400 méter síkfutás döntőjében is megelőzött volna két futónőt.
Az idei Gyulai István Memorial azzal is csúcsot döntött, hogy most először elővételben elfogyott az összes belépő, a Bregyó közi Regionális Atlétikai Központban ez több mint háromezer nézőt jelentett. A program elején kalapácsvetésben Halász Bencének is szólt a taps, vb-bronzérmesünk a 79,96 méterrel győztes lengyel olimpiai bajnok, Wojciech Nowicki mögött 79,44-gyel második lett, és a lengyelek másik klasszisát, a három hete ötödik vb-címét szerző Pawel Fajdeket (79,15) megelőzte.
– Csalódott nem vagyok, de boldog sem – bökte ki Halász, aki Eugene-ben ötödikként zárt, pályafutása során ott jutott túl először a nyolcvan méteren – 80,15-ig –, és most is szerette volna túldobni nyolcvanat. Ám megjegyezte, hogy azt se bánja, ha a következő nagy dobás az egy hét múlva kezdő müncheni Eb-n jön össze neki.
Az atlétikában jól hangzik a Kovacs név is, s ugyan Joe Kovacs nem beszél magyarul, a súlylökés indulóinak bemutatásánál a kétszeres világbajnok, kétszeres olimpiai ezüstérmes amerikai kapta a legnagyobb tapsot. Apai ágon magyar származású, a nagyszülei az 1956-os forradalom után emigráltak Amerikába. Ma két centivel maradt el az egyéni csúcsától, 22,89 méteres remek eredménnyel nyerte meg a számot. Rúdugrásban a Rióban olimpiai bajnok brazil Thiago Braz a kavargó szélben már az 530 centis kezdőmagasságán kiesett, Duplantis viszont könnyedén átlibbent elsőre az 560-on, az 580-on pedig már csak ő jutott túl az itt is nívós mezőnyben. Ezután 601 centire emeltetett, ez a magasság azonban már kifogott rajta.
Női 100 méter gáton Kozák Lucának a végén az egyik gáttal gyűlt meg a baja, nem ért célba, a számot pedig Puerto Rico regnáló olimpiai bajnoka, Jasmine Camacho-Quinn nyerte meg 12,27 másodperces parádés idővel, de nagy hátszélben. A női 100 métert a szám kétszeres olimpiai és ötszörös világbajnoka, a jamaicai Shelly-Ann Fraser-Pryce 10,67-tel, a férfi 100-at az amerikai Marvin Bracey 9,97-tel húzta be.