Détári Lajos drasztikus megoldással tenné támadóbbá a futballt
Szokás szerint Détári Lajos, a Magyar Nemzet világbajnoki szakkommentátora a nyolcaddöntőket is értékelte, és természetesen taglalta a negyeddöntők esélyeit is. Ahogyan megjósolta, történt újabb meglepetés, ám zömmel a papírforma érvényesült. Szerinte Marokkó a spanyolok kiverésével elérte a maximumot, és ha a tippjei bejönnek, akkor Portugália, Franciaország, Hollandia és Brazília lesz a négy elődöntős. Nem tetszik neki a sok hátraadogatás, és ezért drasztikus ötletet javasol a FIFA-nak.
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Détári Lajos megmondta: lesz meglepetés a katari világbajnokság nyolcaddöntőiben. Az utolsó napig lényegében érvényesült a papírforma, ám kedden délután megtörtént az, amire senki sem számított, Marokkó, ha tizenegyesekkel is, de kiütötte Spanyolországot, így a németek után egy újabb korábbi világbajnok búcsúzott Katartól.
– Persze, ez meglepetés, de eddig sem tetszett a spanyolok tili-tolis futballja – kezdte a nyolcaddöntők értékelését a korábbi világválogatott magyar labdarúgó. – Ez a Barcelona játéka volt évekkel ezelőtt, de a katalánok ebből nagyszerűen váltottak át veszélyes támadásokra, erre most ez a válogatott nem volt képes. Marokkó nagyon motiváltan lépett pályára, egységes, megalkuvást nem ismerő játékosokból áll a csapat, megérdemelte a továbbjutást.
Spanyolország játékosai három tizenegyest is elhibáztak, negyedik próbálkozásra már nem is volt szükség… Détári Lajos annak idején sok büntetőt végzett el, és nem is érti a ma elharapózó gyakorlatot.
– Bizonytalanul, totojázva futnak neki a labdának, nincs sebességük, és így nem lehet erőből megrúgni. Tudom, Neymar is rendre így csinálja, de elég sokat ki is hagy. Ez azért érthetetlen, mert az előny sohasem a kapusé, mert egész egyszerűen nem érhet oda a labdára, ha a másik erősen és pontosan célozza meg valamelyik sarkot. Így azonban, ha van idege kivárni, a rúgó kényszermegoldást választ, ráadásul csak gyengén rúghatja meg a labdát, így könnyebb elcsípni.
Az Egyesült Államokat az egyik legígéretesebb csapatnak tartotta, ám Détári Lajos szerint a jelenlegi képessége szerint szerepelt az amerikai válogatott, amely négy év múlva beérve hazai pályán – az USA társrendező lesz Mexikó és Kanada mellett – szép eredményt érhetett el. Azt mondja, a többi kieső is papírforma, amely csak a spanyolok búcsújával borult fel. Ugyanakkor áttérve a pénteki és szombati negyeddöntőkre, Marokkót már nem tartja többre, mert nem lát neki esélyt Portugália ellen.
– A portugálok igazán megérkeztek a világbajnokságra, elsősorban azzal, hogy
Fernando Santos szövetségi kapitány bátran meglépte azt, amit muszáj volt neki. Cristiano Ronaldo nélkül roppant erős csapatot küldött a pályára, az ötszörös aranylabdás már nem igazán illik oda.
A játékosok rengeteget futottak jó taktikai érzékkel, tudták, mit akarnak, és azt igen gyorsan valósították meg, most azt mondom, hogy Portugáliával is számolni kell, ha a végső győzelemre esélyes csapatokat keressük. A másik ágon nem lehet kétséges Brazília sikere, úgy látom, a horvátok erőn felül teljesítve jutottak el a legjobb nyolc közé. Luka Modric elfáradt a negyedik meccsre, márpedig a válogatott játékának a minősége nagyrészt rajta múlik.
Détári Lajos úgy tippel, Franciaország és Hollandia lesz még érdekelt a jövő heti elődöntőkben, tehát Lionel Messi nem lesz világbajnok Argentínával, és az angol játékosok is utazhatnak haza felkészülni a Premier League folytatására.
– Az argentinoknál Messi a kulcsember, ő még most is képes olyan húzásokra és megoldásokra, amilyenekre a többiek nem. Louis van Gaal a világ egyik legjobb edzője – minden hájjal megkent, rutinos szakember, a keze alatt nagyszerű futballistákkal –, és megtalálja a módját, hogy Messit a kaputól harminc méteren kívül tartsa. Ezért úgy vélem, a hollandok lehet, hogy tizenegyesekkel, de továbbjutnak. Anglia még mindig nem a legerősebb összeállításában kezdett a legutóbb, és Marcus Rashfordot nagyon hiányoltam a kezdőből, és a csapat joggal jutott el a nyolc közé, de ennél többre nem hivatott annak ellenére sem, hogy tavaly hazai pályán ezüstérmet nyert az Európa-bajnokságon. A franciák nagyon egyben vannak, a csatáraik életveszélyesek, Antoine Griezmann roppant hasznosan futballozik, nálam az egyik esélyese a világbajnokságnak.
Ennyi mérkőzés után már fel lehet fedezni szakmai irányvonalakat, lehet látni, hogy hol van és merre tart a világ labdarúgása, és Détári Lajosnak nem mindig tetszik az, amit lát.
– Azok a csapatok érhetnek el sikereket, amelyek tudnak előremenni és gólokat lőni. Ez ilyen egyszerű. A sok hátrapassz, a visszafelé adogatás tönkreteszi a játékot, és szerintem itt az idő, hogy a FIFA elgondolkodjon, és más irányba terelje a futballt. Láttam olyat is, hogy az egyik csapat szögletet harcolt ki, majd beívelés vagy támadást segítő ötlet helyett visszapasszolgatták a labdát a saját kapusukig – ennek vajon mi az értelme? Én azt sem tartanám rossz ötletnek, ha megtiltanák a hazaadást, nagyon kíváncsi lennék, milyen irányt venne úgy a labdarúgás, szerintem kimondottan jót tenne neki.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.