Tíz évvel ezelőtt óriási hír volt Angliában, hogy az akkor ötödosztályú Luton Town idegenben legyőzte 1-0-ra a Premier League-ben szereplő Norwich City csapatát, és ezzel bejutott az FA-kupa ötödik fordulójába. Ebben a körben már ritkán szerepelnek ilyen alacsony osztályú együttesek, a Luton sikerének ráadásul magyar főszereplője volt, hiszen Kovács János volt a védelem oszlopa, teljesítményét a BBC is kiemelte.
Most még ennél is nagyobb csoda történt a Lutonnal: feljutott a Premier League-be, miután a Championship alapszakaszában a harmadik helyen végzett, majd a feljutásért folytatott rájátszás döntőjében, a londoni Wembleyben tizenegyespárbajban legyőzte Coventry Cityt múlt szombaton.
Kosarat kapott a Fradi a Luton Town miatt
Ha lehet hinni a Transfermarkt adatbázisának, eddig csak egy magyar futballista fordult meg a Luton Town történetében. Kovács János neve nem sokaknak csenghet ismerősen idehaza, hiszen karrierje jelentős részét az angol alacsonyabb osztályokban töltötte. A csaknem kétméteres védő 2010 és 2013 között 68 meccsen szerepelt a Luton színeiben, s amikor odaigazolt, a Fradi ajánlatára mondott nemet.
– Sok angol klub is érdeklődött, csakúgy, mint a Ferencváros Magyarországról – nyilatkozta akkoriban Kovács az angol médiában. – Nehéz döntést kellett meghoznom, hiszen a hazámról volt szó. A Ferencváros nagy klub, hasonlóan a Lutonhoz, ám nagy különbség, hogy az egyik Angliában, a másik Magyarországon van. Hazamehettem volna, s egy nap akár az Európa-ligába vagy a BL-be is juthattam volna, ám az álmom Anglia volt. Megnéztem a csapat hazai nézőszámait, és ledöbbentem.
A Luton stadionja, a Kenilworth Road már akkor is 10356 néző befogadására volt alkalmas, és az ötödosztályban valóban kiemelkedő nézőszámok jöttek össze benne. Csakhogy a csapat most a Premier League-re készül, és még mindig ugyanabban a rozoga stadionban játssza a meccseit.
„Haaland is azon a sz…r kapun jön majd be!”
Angliai hírek szerint a Lutonnak tízmillió fontot kellene költenie a sorházakkal szorosan körbevett stadionjára, hogy az alkalmas legyen a Premier League-re. Korszerűsíteni kell a reflektorokat, gondoskodni kell a tévéközvetítéshez szükséges ötven kameraállás kialakításáról, és az egyik lelátórészt, amelyen 1986-ban bokszokat alakítottak ki, újjá kell építeni.
– Nem panaszkodunk emiatt, ha valaki képes megcsinálni, akkor azok mi vagyunk – jelentette ki a The Guardian cikkében Gray Sweet, a Luton Town vezérigazgatója. Ugyanő viszont rossz néven veszi, hogy a csapatát gúnyolják a lerobbant stadionja miatt.