Suhajda Szilárd azt a célt tűzte ki maga elé, hogy tisztán, azaz oxigénpalack, ráadásul magashegyi teherhordók nélkül mássza meg a Föld öt legmagasabb hegycsúcsát. A magyar hegymászó kettőt ezek közül már meghódított, a 8516 méter magas Lhocét és a 8611 méteres K2-t, márciusban pedig elutazott Nepálba, hogy felkészüljön a 8848 méteres Mount Everest (Csomolungma) megmászására. Suhajda a terveknek megfelelően útnak is indult, de megragadt a 8780 méteren lévő Hillary-lépcső alján, ezért pénteken mentőakcióval próbálják meg őt lehozni onnan.
Hogy mennyire nehéz feladatra is vállalkozott Suhajda, bizonyítja, hogy a Csomolungma első meghódítása óta mintegy 13 500-an értek fel a csúcsra, de közülük mindössze kétszázan tették ezt meg oxigénpalack nélkül. Azok pedig, akik a magashegyi teherhordók segítségét sem vették igénybe, még kevesebben voltak.
Ki mászta meg először a Mount Everestet?
Elsőként, 1953 májusában az új-zélandi Edmund Hillary a nepáli serpával, Tenzing Norgayyal mászta meg a Mount Everestet, és Hillary a történelmi eseményt II. Erzsébet királynőnek dedikálta, akit néhány nappal később koronáztak meg az Egyesült Királyság királynőjévé.
Azt, hogy oxigénpalack használata nélkül értek fel a Mount Everest csúcsára, először az olasz Reinhold Messner és az osztrák Peter Habeler mondhatták el magukról, akik 1978-ban hajtották végre az úttörő cselekedetet.
A bolygónk legmagasabb hegycsúcsára a magyarok közül először Erőss Zsolt jutott fel 2002-ben, összesen pedig öt honfitársunk teljesítette oxigénpalackkal a Mount Everestet.
Borítókép: Suhajda Szilárd (Forrás: Facebook)